​Avrupa Parlamentosu Güney Kafkasya Heyet Başkanı Azerbaycan’a Ermeni esirlerini derhal serbest bıra - Gündem
02 Şubat 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արաց / Օր : Հրանդ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

24 Mart 2021  

​Avrupa Parlamentosu Güney Kafkasya Heyet Başkanı Azerbaycan’a Ermeni esirlerini derhal serbest bıra -

​Avrupa Parlamentosu Güney Kafkasya Heyet Başkanı Azerbaycan’a Ermeni esirlerini derhal serbest bıra ​Avrupa Parlamentosu Güney Kafkasya Heyet Başkanı Azerbaycan’a Ermeni esirlerini derhal serbest bırakma çağrısında bulundu

Avrupa Parlamentosu’nun Güney Kafkasya ile ilişkilerden sorumlu delegasyonu başkanı Marina Kaljurand, Ermenistan ile ilgili rapor sunan Andrey Kovatchev ve Azerbaycan ile ilgili rapor sunan Jelena Zovko ortak bir çağrıyla Azerbaycan’dan tutulan tüm Ermeni esirlerini derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Yapılan çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

“Biz ciddi bir şekilde Azerbaycan’da Ermeni esirlere yönelik vicdansız davranışı hakkında birçok iddialardan endişeliyiz. Bu iddiaları, özellikle Human Rights Watch örgütünün son raporunda, doğrulayan birçok delil ve kanıt bulunkatadır. Azerbaycan Hükümetine tüm bu suçlamalarla ilgili incelemeler gerçekleştirmeye ve suçluları derhal cezalandırmaya çağırıyoruz. ”

Açıklamada Azerbaycan Hükümeti’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin geçici tedbir kararına uymadığını, Ermeni esirlerinin verilerini ve onların sağlık durumuyla ilgili bilgi vermediğini duyuruldu.

9 Kasım 2020 tarihinde imzalanan ateşkes bildirisinde yer alan hükümlerine uyum göstererek bir kez daha Azerbaycan’dan Ermeni esirlerini derhal serbest bırakılması talep edildi.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+