Manastır tekke oluyor - Gündem
18 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մասիս / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

05 Nisan 2021  

Manastır tekke oluyor -

Manastır tekke oluyor Manastır tekke oluyor

İstanbul’daki Ayasofya Müzesi’nin statüsünü camii olarak değiştiren iktidar, şimdi de Karadeniz’deki bir manastırı tekkeye çevirmek için girişimlerde bulunma kararı aldı.

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde bulunan bir manastırı “gözüne kestiren” AKP ve BBP ittifakı, bu konuda belediye meclisini harekete geçirme kararı aldı. Din görevlilerinin inzivaya çekildiği tarihi yapıları ifade eden manastırın ismini değiştirmeye hazırlanan belediye yönetimi, manastırı tekke olarak değiştirecek bir teklifi belediye meclisine sunacak. Bu konu hakkında aracılar vasıtasıyla sorularımızı yanıtlayan Çaybaşı Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Hüseyin Semiz, böyle bir girişimlerinin olduğunu, hafta ortasına kadar konuyu resmiyete kavuşturmak istediklerini söyledi. Değişiklik önergesinin AKP ve BBP’li üyelerden oluşan belediye meclisine sunulması durumunda, kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

ESKİ YÜZYILIN ALIŞKANLIĞI

HDP’li Milletvekili Garo Paylan, bu girişime tepki göstererek Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı harekete geçmeye davet etti. Bu tarz uygulamaların 21’inci yüzyıla yakışmadığını, geçmiş yüzyıldan kalma bir alışkanlık olduğunu kaydeden Paylan, yaptığı açıklamada, “Anadoluda binlerce ve kilise manastırı vardı Ermeni, Rum, Süryani halkının. Şu anda bir çoğu harabe durumda. Bizim beklentimiz, geçmişle yüzleşmektir. Bir arada yaşama kültürünün ve bu kimliklerin, varlıkların ihya edilmesi gerekiyor. İsim değişikliğine kesinlikle karşıyız” dedi.
Bu haber birgun kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (birgun) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(birgun). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+