​Azerbaycan Dışişleri Bakanı: İsrail yapımı silahlar Karabağ zaferinde olağanüstü bir rol oynadı - Gündem
24 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

06 Nisan 2021  

​Azerbaycan Dışişleri Bakanı: İsrail yapımı silahlar Karabağ zaferinde olağanüstü bir rol oynadı -

​Azerbaycan Dışişleri Bakanı: İsrail yapımı silahlar Karabağ zaferinde olağanüstü bir rol oynadı ​Azerbaycan Dışişleri Bakanı: İsrail yapımı silahlar Karabağ zaferinde olağanüstü bir rol oynadı

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, İsrail toplumunun Dağlık Karabağ'daki savaş sırasında Bakü'yü samimi bir biçimde desteklediğini ifade ederek, İsrail'den alınan silahların zaferde 'olağanüstü bir rolü' olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Israel Hayom gazetesine röportaj vererek, Tel Aviv'in, Azerbaycan ile Ermenistan arasında geçen yıl Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan savaştaki rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bayramov, "Ermenistan'ın, çatışma bölgesinden uzakta olan Gence kentine yönelik acımasız füze saldırıları sonucu zarar gören halka İsrail tarafından yapılan insani yardımı çok takdir ediyoruz" ifadelerini kullanarak, saldırılarda 33 sivilin hayatını kaybettiğini anımsattı.

'Halihazırda İsrail ile 10'dan fazla anlaşma imzaladık'

Bakan, "Azerbaycan-İsrail ortaklığı güçlü, kapsamlı ve çok boyutlu. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişim düzeyinden memnunuz. İş birliğimizi artırmak için halihazırda 10'dan fazla anlaşma imzaladık ve 20 farklı anlaşma taslağı daha değerlendirme aşamasında. Bu anlaşmalar, ilişkilerimizin gelişmesi için iyi bir çerçeve oluşturuyor" diye konuştu.

'Karabağ'ın onarım sürecine elbette İsrailli şirketler de katılabilir'

İsrail'in Dağlık Karabağ'ın yeniden inşasında yer alıp almayacağı yönündeki soruya yanıt veren Bayramov, şunları söyledi:

"Toprak bütünlüğümüzün yeniden tesis edilmesinin ardından savaş sonrası döneme girdik. Şimdi en önemli önceliklerimiz arasında kurtarılmış bölgelerin onarımı ve yeniden inşası ile ÜİYOK'lerin (ülke içinde yerinden olmuş kişiler) memleketlerine geri dönüşü yer alıyor. Dost ülkelerin ve ortakların onarım sürecine katılımını memnuniyetle karşılıyoruz. Buna elbette İsrailli şirketler de katılabilir. İş yükü çok fazla. Bu; mayın temizleme, altyapı inşası ve akıllı şehirlerin ve köylerin kurulmasını içeriyor, ancak bunlarla da sınırlı değil."

Öte yandan Azerbaycan kökenli İsrail vatandaşlarının, Ermenistan tarafından düzenlenen saldırıları protesto etmek için miting düzenlediklerini ve Azerbaycan ile dayanışma içinde olduklarını vurgulayan bakan, Tel Aviv'in Bakü'ye tedarik ettiği silahlara da değindi.'İkili ilişkilerin güçlenmeye devam edeceğine inanıyorum'

Bayramov, "Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından İsrail'de üretilen, özellikle insansız hava araçları dahil olmak üzere yüksek teknoloji ürünü ve yüksek hassasiyetli silahların ustaca kullanılması, Azerbaycan'ın zaferinde olağanüstü bir rol oynadı" ifadelerini kullandı.

Bakan, "Azerbaycan ile İsrail arasındaki ilişkilerin çeşitli alanlarda güçlenmeye ve yoğunlaşmaya devam edeceğine inanıyorum" diye ekledi.

Bunun yanı sıra Bakü'nün, İsrail ile İran arasında devam eden gerilimde arabulucu rolü oynama ihtimaline yönelik soruya Bayramov, şu yanıtı verdi:

"Orta Doğu bölgesindeki gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Her zaman barış ve güvenliğin tesisi için çağrıda bulunuyoruz. Bunun tüm bölgenin kalkınmasına ve refahına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bölgesel ve küresel düzeyde güvenlik ve iş birliğine katkıda bulunmaya daima hazırız."
Bu haber sputniknews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sputniknews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sputniknews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+