​AKPM milletekilileri: Azerbaycan, eğersiz ve amasız Ermeni esirleri iade etmeli - Gündem
05 Şubat 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արաց / Օր : Ահրանք / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

21 Nisan 2021  

​AKPM milletekilileri: Azerbaycan, eğersiz ve amasız Ermeni esirleri iade etmeli -

​AKPM milletekilileri: Azerbaycan, eğersiz ve amasız Ermeni esirleri iade etmeli ​AKPM milletekilileri: Azerbaycan, eğersiz ve amasız Ermeni esirleri iade etmeli

AKPM Avustralya’lı milletvekili, Azerbaycan repartörü Stefan Schennach, Azerbaycan’da yasadışı olarak tutulan Ermeni esirlerin durumuna değindi. Azerbaycan’a hitap eden Schnenach, “Gelin esirlerin, üölü açıklamanın imzalanmasından önce mi, sonra mı esir düştüğünü tartışmayalım. Herhangi bir “eğer” ve “ama” ileri sürmeden onların evlerine dönmesine izin verilmeli” ifadelerini kullandı.

Olası savaş suçlarının yargılanması için gerekli uluslararsı makamların mevcut olduğunu vurgulayan millervekili, 30 yıllık kanlı savaştan sonra artık barışçıl yollara başurulması gerektiğini ifade etti.

Ermeni esirleri hemen serbest bırakma çağrısında bulunan İngiliz milletvekili Poul Gavan ise, HRW’nın da kaydettiği ve tepki verdiği insanlık dışı muameleden dolayı Azerbaycan’da bulunan Ermeni esirlerin akıbetinin endişe verici olduğunu vurguladı.

Azerbaycan’ın, esirler hakkında AHİM’e bilgi vermesi ve onların geri dönmelerini sağlaması gerektiğini dile getiren milletvekili, “Ermenistan ile Azerbaycan, izsiz kayıp olan veya esir düşen vatandaşların iadesi için herhangi bir ön koşul ileri sürmeden bu incansıl konuları çözmelidir. Savaş neticesinde yüzbinlerce Ermeniler yerlerinden edildi, onlardan yaklaşık 50 bini evine geri dönebildi. Bu uzun süren çatışma için siyasi bir çözüm olmadan insancıl çözüm da bulunamaz. Ermenistan ile Azerbaycan, barışın sağlamasında ortak sorumluluk taşıyor” şeklinde konuştu.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+