ABD Başkanı Azerbaycan’a askeri yardıma izin verdi - Gündem
06 Şubat 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արաց / Օր : Մադեղ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

05 Mayıs 2021  

ABD Başkanı Azerbaycan’a askeri yardıma izin verdi -

ABD Başkanı Azerbaycan’a askeri yardıma izin verdi ABD Başkanı Azerbaycan’a askeri yardıma izin verdi

ABD Başkanı Joe Biden Azerbaycan’a askeri yardım yetkisi verdi. The Hill’e göre Biden, Kongre’ye, idarenin Özgürlük Destek Yasası’nın 907. maddesinin askıya alınmasını uzattığını bildirdi.

Değişiklik, Ermeni lobisinin baskısı altında 1992 yılında kabul edildi. Belge, ABD’nin Azerbaycan’a yardımını devlet düzeyinde kısıtlıyor. Bununla birlikte, 2001 yılında ABD yönetimleri, esas olarak Azerbaycan’ın Afganistan’a giden kargolar için bir transit bölge olarak desteğini kazanmak amacıyla eylemi geçici olarak askıya aldı.

Kongreye bilgi veren Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Azerbaycan’a bu tür bir yardımın Karabağ sorununun barışçıl çözümüne yönelik devam eden çabaları aksatmayacağını veya engellemeyeceğini ve Ermenistan’a karşı saldırı amacıyla kullanılmayacağını belirtti.

ABD’li diplomat ayrıca, uluslararası terörizme karşı mücadeleyi desteklemek ve “Azerbaycan sınırlarının güvenliğini güçlendirmek” için yardıma ihtiyaç olduğunu belirtti.

Gazete, kararın ABD’deki Ermeni cemaati tarafından eleştirildiğini kaydediyor. Biden’in hareketi, Ermeni Soykırımı’nı tanıma konusundaki tarihi kararının ardından bir ihanet olarak tanımlandı.

Amerika Ermeni Ulusal Konseyi İcra Direktörü Aram Amparyan, “Ermeni Soykırımı’nın tanınması, Azerbaycan’ın Ermeni halkına karşı bu tür suçları serbest bırakma yükümlülüğü anlamına da geliyor” dedi.

İlham Aliyev rejimine yeşil ışık yakan Cumhurbaşkanı Biden’in herhangi bir eyleminin Ermeni meselesindeki net tutumuyla çeliştiğini düşünüyor.
Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+