Ermenistan: “Şuşi katedrali tehlikede - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

08 Mayıs 2021  

Ermenistan: “Şuşi katedrali tehlikede -

Ermenistan: “Şuşi katedrali tehlikede Ermenistan: “Şuşi katedrali tehlikede

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Karabağ savaşından sonra Azerbaycan’ın kontrolüne geçen Şuşi’deki (Şuşa) Surp Amenapırgiç Ğazançetsots Ermeni Kilisesi’nde başlatılan inşaat çalışmalarına tepki gösterdi.

Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamada, “Şuşi’deki katedralde Azerbaycan tarafından yürütülen eylemler kınanmalıdır: şimdiye kadar Ermeni ibadethanelerin ve tarihi eserlerin yok edilmesine ve bu eylemleri temize çıkarma çabalarına defalarca tanıklık ettik” denildi.


Açıklamada Azerbaycan’ın, Ermeni Apostolik Kilisesi’ne danışmadan Şuşi’deki Ermeni Katedrali’nde çalışmalar yaptığına ve böylece Ermenilerin din serbestliği hakkını ihlal ettiğine dikkat çekildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Azerbaycan’ın, UNESCO uzmanlarının Ermeni kültür mirasının bulunduğu bölgeye girişini bilerek engellediği apaçıktır, çünkü bir taraftan işlediği savaş suçlarını örtbas etmeye, diğer taraftan ise eserin tarihi ve kültürel bütünlüğünü değiştirmeye çalışıyor. Bu durumda Azerbaycan’ın bu eylemlerinin vandalizm olduğuna ve Şuşi’deki katedralin Ermeni kimliğini yok etmeye yönelik olduğuna dair Ermeni tarafının endişeleri yerindedir”

Karabağ İçişleri Bakanlığı Yetkilisi Hunan Tadevosyan kendi Facebook sayfasından paylaşımda bulunarak kilisenin kubbesinin Azerbaycanlılar tarafından kaldırıldığını bildirdi.

Öte yandan “Caucasus Heritage Watch” adlı kuruluş, Karabağ’ın Hadrut bölgesindeki Mets Tağer köyünde bulunan Ermeni mezarlığının yok edildiğini duyurdu. Bölgenin uydu resimlerini yayınlayan kurum, 19. asırda kurulduğu bilinen mezarlığın yerle bir edildiğine ve arazide buldozer izlerinin göründüğüne dikkat çekti.
Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+