​Ukrayna Ermenileri Birliği`nden UNESCO`ya Karabağ mektubu - Gündem
30 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Գիշերավար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

10 Mayıs 2021  

​Ukrayna Ermenileri Birliği`nden UNESCO`ya Karabağ mektubu -

​Ukrayna Ermenileri Birliği`nden UNESCO`ya Karabağ mektubu ​Ukrayna Ermenileri Birliği`nden UNESCO`ya Karabağ mektubu

Ukrayna Ermenileri Birliği'nden UNESCO'ya Karabağ mektubu[Ukrayna Ermenileri Birliği'nden UNESCO'ya Karabağ mektubu]Ukrayna Ermenileri Birliği, UNESCO’ya ilettiği bir mektupla, Artsakh’taki Ermeni kültür mirasına karşı uygulanan yıkıcı eylemlerden dolayı endişelerini dile getirdi.

Artsakh’taki Ermeni mirasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken mektupta, “Artsakh Cumhuriyeti’nde, 500 Hristiyan kilise ve Hristiyanlık öncesi dönemine ait onlarca heykel dahil 3000’den fazla Ermeni kültür eserinin bulunduğunun unutulmaması önemlidir. Bu tarihi eserlerden en eskisi, 2000’den fazla yıllık bir geçmişe sahiptir (Tigranakert kalesi)” ifadelerine yer verildi.

AB Şeffaflık Sicili’ne kaydedilen ilk Ukrayna’lı sivil toplum kuruluşu olan Ukrayna Ermenileri Birliği’nin, Brüksel’de kendi temsilciliği vardır. İkinci Karabağ Savaşının ilk günlerinden beri Ukrayna Ermenileri Birliği, savaştan etkilenen vatandaşlara yardım etmek hedefiyle Kiev ve Yerevan’da özel merkezler açmıştı.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+