​Hollanda, Ermeni savaş esirlerin acil iadesi gerektiğini bir kez daha vurguladı - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

17 Haziran 2021  

​Hollanda, Ermeni savaş esirlerin acil iadesi gerektiğini bir kez daha vurguladı -

​Hollanda, Ermeni savaş esirlerin acil iadesi gerektiğini bir kez daha vurguladı ​Hollanda, Ermeni savaş esirlerin acil iadesi gerektiğini bir kez daha vurguladı

Hollanda Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu, 16 Haziran tarihinde yapılan oturumda, diğer konuların yanısıra Artsakh (Karabağ) Cumhuriyeti’ne karşı Türk-Azerbaycan saldırıları ve ilerideki gelişmeler konuşuldu.

Hollanda’nın farklı siyasi güçleri, Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag’a, Azerbaycan-Türkiye saldırılarının sonuçlarına, AB-Azerbaycan işbirliğinin durdurulmasına, Azerbaycan hükümetine karşı yaptırımların uygulanmasına, savaş sonuçlarının giderilmesine, Türkiye’nin kışkırtıcı rolüne ve benzeri konulara dair sorular iletti.

Oturumdan önce Sigrid Kaag, bir önceki toplantıda üstlendiği taahhütü yerine getirerek, Karabağ sorununun tarihine, normalleştirme sürecine, Artskah’a karşı başlatılan savaşa ve savaş sonrası sorunları ile Ermeni esirlerin acil iadesi gerektiğine dair Parlamento’ya 4 sayfalık bir mektup iletmişti.

Mektupta Hollanda Dışişleri Bakanı, ulıuslararası ortak adımlarla çatışmanın nihai çözümüne ulaşılması yönünde Hollanda’nın tutumunu bir kez daha teyit ederek, AB ve AGİT kapsamındaki çalışmalara destek vermeye devam ettiğini vurguladı. Hollanda’nın, tüm savaş esirlerinin acilen iade edilmesi gerektiğini her zaman gündeme getireceğini ifade eden Kaag, Bakü’de açılan “Savaş Ganimetleri Parkı”nın açılışına da değinerek, bu tür adımların düşmanlık teşvik ettiğini vurguladı.

Artsakh’taki kültürel mirasın korunmasınin önemini vurgulayan Kaag, UNESCO heyetinin bölgeye gönderilmesinin, ayrıca savaş suçlarının cezalandırılmasının öneminin altını çizdi, savaş neticesinde zarar görenlere insani yardım gösterilmesi ve sınır çalışmalarında AB'nın destek vermesi gerektiğini dile getirdi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+