​ICRC Başkanı, tüm esirlerin evlerine döneceklerine inanıyor - Gündem
24 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

01 Temmuz 2021  

​ICRC Başkanı, tüm esirlerin evlerine döneceklerine inanıyor -

​ICRC Başkanı, tüm esirlerin evlerine döneceklerine inanıyor ​ICRC Başkanı, tüm esirlerin evlerine döneceklerine inanıyor

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer, bu yıl Komite tarafından Dağlık Karabağ’daki kendi misyonunun finansmanını 5 kat artırarak 50 milyon avroya yükselttiğini duyurdu. Ermeni savaş esirlerinin durumuna da değinen Maurer, bu alanda ilerleme kaydedildiğini ve tutukluların kendi evlerine döneceklerini dile getirdi.

Bazı kişilerin askeri esir olup olmadığı konusunda Ermenistan ile Azerbaycan’ın yaklaşımının farklı olduğunu ifade eden ICRC Başkanı, “Bakü ile Yerevan, bu konuları kendi aralarında çözmelidir. Biz tecrübemizle, önerilerimizle yardım edebiliriz, ancak ilgili hükümetler kendileri karar vermeli ve nihai olarak onların durumunu belirtmelidir” ifadelerini kullandı.

Her iki taraf ile temas halinde olduklarını, tüm tutkları şahsen ziyaret ettikleirni vurgulayan Maurer, ileride Ermenistan ve Azerbaycan’da bulunan tüm tutukluların iadesinin sağlanacağını ümit ettiğini sözlerine ekledi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+