​Ankara`da 600 yıllık Ermeni mezarlığı`nı defineciler tahrip etti - Gündem
05 Haziran 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ահրանք / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

17 Ağustos 2021  

​Ankara`da 600 yıllık Ermeni mezarlığı`nı defineciler tahrip etti -

​Ankara`da 600 yıllık Ermeni mezarlığı`nı defineciler tahrip etti ​Ankara`da 600 yıllık Ermeni mezarlığı`nı defineciler tahrip etti

Türkiye'nin başkenti Ankara’nın Sincan ilçesindeki Ermeni mezarlığında şaşırtan bir görüntü ortaya çıktı. Mezarlığın talan edilmesi üzerine kafatasları, dişler ve kemikler ortaya çıktı. Mezarlıkta inceleme başlatıldı.

Ankara’da Yenikent Zir Vadisi’nde bulunan 600 yıllık Ermeni Mezarlığı defineciler tarafından talan edildi. Tarihi Ermeni mezarlık talan edilirken açılan mezarlıklardan insan kemikleri çıktı. İncelemenin ardından ise mezarlar Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kapatıldı.

Türk tarihçi Erdinç Akgül, bölgenin fotoğraflarını çekti ve belediye ekiplerine bildirdi. Mezarlıkta inceleme başlatıldı. İnceleme kapsamında mezarlıktaki kemiklerden numune alındı. Alınan numuneden sonra yapılan incelemelerden sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından mezarlık kapatıldı.

Tarihçi Erdinç Akgül, bölgenin ikinci derece sit alanı olduğunu belirtti ve bu mezarlığın 600 yıllık geçmişi olduğunu söyledi. Akgül, mezarlığı incelemeye geldiğinde tahrip edildiğini gördüğünü söyledi. Akgül; ‘Maalesef defineciler tarafından tarihimizin nasıl tahrip edildiğini canlı şekilde gördüğümüz bir açık hava müzesi haline dönüştü burası. Definecilerin tarihimize çok büyük zararı var. Bu durumdan rahatsız oldum. İnsani görevimi yapmak istedim.' ifadelerini kullandı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+