​Ermeni ve Yunan lobisi düğmeye bastı: Baykar ile ortaklıklar sonlandırıldı - Gündem
19 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Այգ

Gündem :

12 Eylül 2021  

​Ermeni ve Yunan lobisi düğmeye bastı: Baykar ile ortaklıklar sonlandırıldı -

​Ermeni ve Yunan lobisi düğmeye bastı: Baykar ile ortaklıklar sonlandırıldı ​Ermeni ve Yunan lobisi düğmeye bastı: Baykar ile ortaklıklar sonlandırıldı

ABD’de Cuma günü ortaya çıkan bir “emir” ile Baykar Makina ile işbirliği yapan şirketlere “Derhal iş birliğinizi sonlandırın” mesajı gönderildi.
Ermeni ve Yunan lobisinin işi olduğu aşikar olan bu durum sonucu şirketlerin bazıları Baykar ile ilişiğini kesti.

Batuhan Gülşah / Atina

Türkiye’nin savunma sanayiinde başlattığı ve hayata geçirdiği atak dosta güven düşmana korku salarken, ikinci gruptakilerin ne denli rahatsız olduğunu gösteren bir olay yaşandı. Baykar Makina’nın çalıştığı Batı şirketlerine Cuma günü ABD’de “derhal ortaklığı durdurun” şeklinde “emir” gitti. ABD şirketleri Comant, Viasat ve Trimble, Fransız şirketi Beringer Aero ve İsviçre’den Garmin adlı şirketler çağrıya uyarak Baykar ile işbirliğini sonlandırdı.

TWITTER İSPAT NİTELİĞİNDE

3 Amerikan şirketi Xilinx, Hengst ve Northrop Grumman ve Alman şirketi Smart Microwave Systems ise söz konusu çağrıya olumlu veya olumsuz yanıt vermiş değil. Bu emrin nereden ve nasıl geldiği resmiyete dökülmese de, sosyal medyada yapılan küçük bir araştırmayla bunun da cevabı ortaya çıkıyor. ABD’deki Yunan lobisi Hellenic Leaders ve Ermeni Lobisi hesapları ANCA ile bu oluşumların emrindeki senatörlerin başarı paylaşımları göz önüne alınınca, “Baykar ile çalışmayın emri”nin kimler tarafından ortaya atılıp planlandığı açıkça görülüyor.

‘TEHLİKE’Yİ KARABAĞ’DA ANLADILAR

Nitekim Ermeni ve Yunan lobisinin Türkiye’ye ambargo propagandası ve bu yöndeki çalışmaları yeni bir şey değil. Her daim vardı ancak geçtiğimiz yıl gerçekleşen Karabağ Savaşı’nda Ermeni işgal birliklerinin Türk silahlarıyla donanmış Azerbaycan ordusu tarafından hezimete uğratılması, “meselenin ciddiyetini” bu lobilerin yüzüne vurdu. Baykar’ın son gelişmelerin ardından nasıl bir eylem planı uygulayacağı, işbirliğini sonlandıran şirketlerin yerine kimlerle çalışacağı da ayrıca merak konusu.

Bu haber nothaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (nothaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(nothaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+