Nobel Ödülüne layık görülen ilk Ermeni bilim insanı - Gündem
24 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

05 Ekim 2021  

Nobel Ödülüne layık görülen ilk Ermeni bilim insanı -

Nobel Ödülüne layık görülen ilk Ermeni bilim insanı Nobel Ödülüne layık görülen ilk Ermeni bilim insanı

2021 Nobel Fizoloji ve Tıp Ödülü, ısı ve temas reseptörlerini keşfeden David Julius ile AB’li Ermeni Artem Patapoutian’a verildi.

Julius ve Patapoutian'ın keşiflerinin, "ısıyı, soğuğu ve mekanik gücü duyumsamada moleküler temeli açıklayarak doğanın gizemlerinden birinin sırrının çözülmesini" sağladığı, bunun, "insanoğlunun hissetme, mana verme ve iç ile dış çevresiyle etkileşim kabiliyeti için hayati öneme sahip olduğu" belirtildi.

David Julius, Kaliforniya Üniversitesi’nin profesörlerindendir. Artem Patapoutian ise, Kaliforniya Sceipps Research’te moleküler biyolog ve nörologtur. Profesör Patapoutian, 1967 yılında Beyrut’ta doğdu, 1986 yılından beri ABD'de yaşıyor. Böylece profesör Artem Patapoutian, Nobel Ödülüne layık görülen ilk Ermeni oldu.

Ancak daha önce de farklı bilim dallarında Ermeni bilim insanları Nobel Ödülüne aday gösterilmişti. Nobel Ödülü için aday gösterilen ilk Ermeni, kimyager, fotokimyanın kurucularından Luiji Jakomo (Hakob) Chamchyan’dı. İtalya'da yaşayan Chamchyan, 9 kez Nobel Ödülüne aday gösterildi.

İkinci aday, fizikçi Gurgen Askaryan’dı. İstanbul’da doğup ABD’de yaşayan ünlü Ermeni ekonomist Daron Acemoğlu ise iki kez Nobel Ödülüne aday gösterildi.

Üç yıl önce Mendeleyev periperiyodik tablosunun 118. elementini (Oganesson /Og) keşfeden 85 yaşındaki Ermeni akademisyen Yuri Hohannisyan ise, şimdilik sadece bir kez Nobel adayı oldu, ancak henüz her şey ileride.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+