​Türkiye`de ABD Büyükelçisi adayı Jeff Flake, Ermeni Soykırımı`nı resmen kabul etti - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

06 Ekim 2021  

​Türkiye`de ABD Büyükelçisi adayı Jeff Flake, Ermeni Soykırımı`nı resmen kabul etti -

​Türkiye`de ABD Büyükelçisi adayı Jeff Flake, Ermeni Soykırımı`nı resmen kabul etti ​Türkiye`de ABD Büyükelçisi adayı Jeff Flake, Ermeni Soykırımı`nı resmen kabul etti

ABD Senatosu eski üyesi, Türkiye’de ABD Büyükelçsi adayı Jeff Flake, Ermeni Soykırımı konusundaki eski yaklaşımını değiştirerek Soykırımı resmen tanıdı.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun oturumuna katılan Flake, Komisyon Başkanı Bob Memendez’in, bu konudaki yaklaşımını değiştirip değiştrimediğine ve komisyon ile ABD hükümeti ile birlikte Ermeni Soykırımı’nı tanıdığını bir kez daha teyit etmek isteyip istemediğine dair soruya tereddütsüz “evet” cevabını verdi.

ABD merkezli “The Nationak News” haberine göre, Senato ve Temsilciler Meclisi’nde Arizona eyaletini temsil eden Flake, 2005, 2007, 2010 ve 2014 yıllarında Ermeni Soykırımı’nı tanıyan karar tasarılarına karşı oy kullanmıştı.

Senatonun Dış İlişkiler Komisyonu oturumunda, Ermenistan –Azerbaycan ihtilafında Türkiye’nin rolünü istikrarsızlaştırıcı olarak nitelendiren Flake, “Adaylığım onaylanırsa Türkiye'yi, Ermenistan –Azerbaycan ihtilafı için kalıcı çözüm bulma çabalarına destek vermeye ikna edeceğim” ifadelerini kullandı.

Demokratik değerleri ve insan haklarını da içten koruyacağını vaat eden Flake, “Günümüz Büyükelçisi, Dışişleri Bakanı ve Devlet Bakanımız gibi gerçekleri dile getirmeye devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+