​Nobel`in bu yılki sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian - Gündem
24 Eylül 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հոռի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

06 Ekim 2021  

​Nobel`in bu yılki sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian -

​Nobel`in bu yılki sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian ​Nobel`in bu yılki sahipleri David Julius ve Ardem Patapoutian

Nobel Tıp Ödülü, Amerikalı moleküler biyologlar David Julius and Ardem Patapoutian'a verildi.

İki bilim insanı, sıcaklık ve dokunma reseptörlerini keşfettikleri için ödüle layık görüldü.

Nobel jürisi tarafından yapılan açıklamada, bilim insanlarının ödüle "çığır açıcı keşifleri" nedeniyle layık görüldüğü belirtildi. Bilim insanlarının keşiflerinin "dünyayı algılamamıza ve uyum sağlamamıza yarayan sinir uyarılarını ısı, soğuk ve mekanik kuvvetin nasıl başlatabildiğini anlamamıza izin verdi" denildi.

Kaliforniya Üniversitesi'nde Profesör olan David Julius ve Kaliforniya'daki Scripps Araştırma Enstitüsü'nde Profesör olan Ardem Patapoutian 10 milyon İsveç kronu (950 bin Euro) tutarındaki öldülü paylaşacak.

David Julius California Üniversitesi'nde, Ardem Patapoutian da California'daki Scripps Araştırma Enstitüsü'nde profesör.

Ermeni bir aileden gelen Profesör Patapoutian, 1967 yılında Beyrut’ta doğdu, 1986 yılından beri ABD'de çalışmalarını sürdürüyor.

Patapoutian, 1986'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmeden önce bir yıl Beyrut Amerikan Üniversitesi'ne devam etti. 1990'da Los Angeles California Üniversitesi'nden hücre ve gelişim biyolojisi alanında lisans ve doktora derecesi aldı. Patapoutian, doktora sonrası araştırmacı olarak San Francisco California Üniversitesi'nde Louis F. Reichardt ile çalıştı. 2000 yılında Scripps Araştırma Enstitüsü'nde yardımcı doçent oldu. 2000 ve 2014 yılları arasında Novartis Araştırma Vakfı için araştırma yürüttü. Patapoutian, 2014'ten beri Howard Hughes Tıp Enstitüsü'nde (HHMI) araştırmacı.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+