​Silah karaborsasında Bakü, terörist gruplara silah tedariki için bir geçiş merkezidir - Gündem
21 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

18 Ekim 2021  

​Silah karaborsasında Bakü, terörist gruplara silah tedariki için bir geçiş merkezidir -

​Silah karaborsasında Bakü, terörist gruplara silah tedariki için bir geçiş merkezidir ​Silah karaborsasında Bakü, terörist gruplara silah tedariki için bir geçiş merkezidir

İran telegram kanalları, Azerbaycan'ın silah karaborsasında teröristlere silah sağlama konusunda merkezi rol oynadığını kanıtlayan belge ve deliller yayınladılar. Bununla ilgili "Ermenistan-İran Stratejik İşbirliği Geliştirme Merkezi"nin kurucusu Puya Hosseini açıklamada bulundu.

Azerbaycan’ın Bulgaristan Büyükelçiliği'nin 2017 yılında hacklenen ve ortaya çıkan belgeleri, Bakü yönetiminin bu karaborsada silah tedarik etmek için Silk Way havayolunun gizli diplomatik uçuşlarını kullandığını gösteriyor. Belgeler, Suudi Arabistan'ın siparişi üzerine Suriye'deki IŞİD terör gruplarına silah tedarik edildiğini gösteriyor.

Hosseini, belgelere atıfta bulunarak, "Silah karaborsasında Bakü, Türkiye, Suudi Arabistan ve diğer güçler tarafından desteklenen terörist gruplara silah tedariki açısından bölgedeki askeri silahlar için bir geçiş merkezidir" ifadelerine yer verdi.

Hatırlanacağı üzere Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in BDT liderleriyle yaptığı sanal görüşmede, İran'la bir anlaşmaya varan Ermenistan'ın, yaklaşık 30 yıldır Avrupa'ya uyuşturucu taşımak için Azerbaycan Cumhuriyeti'nin sözde eski işgal altındaki topraklarını kullandığını iddia etti. Bu açıklamaya yanıt veren İran, Bakü'nün açıklamalarının asılsız olduğunu ve buna karşılık verileceğini belirtti. İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Shamkhani, Bakü'yü bu konuda uyardı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+