​Paşinyan: Ermeni-Rus ilişkileri hızlı değişen dünyanın taleplerine uyumlu olması gerekir - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

20 Ekim 2021  

​Paşinyan: Ermeni-Rus ilişkileri hızlı değişen dünyanın taleplerine uyumlu olması gerekir -

​Paşinyan: Ermeni-Rus ilişkileri hızlı değişen dünyanın taleplerine uyumlu olması gerekir ​Paşinyan: Ermeni-Rus ilişkileri hızlı değişen dünyanın taleplerine uyumlu olması gerekir

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Ermenistan Hükümeti adına Ermeni-Rus bölgelerarası forumunun açılışında yaptığı konuşmada dünyanın hızlı bir şekilde değiştiğini ve Ermeni-Rus ilişkilerinin de bu değişimlere ve değişimlerden kaynaklanan taleplere uyumlu bir biçimde ilerlemesi gerektiğini ifade etti.

Paşinyan’ın sözlerine göre, Rusya Federasyonu bölgemizde barış ve istikrarın korunmasında kilit bir rol oynamakla kalmıyor, aynı zamanda Ermenistan ekonomisinde de merkezi bir rol oynuyor. Rusya, Ermenistan'ın en önemli ticaret ortağıdır.

Ermenistan Başbakanı yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"2019'da ikili ticaretimiz 2,0 milyar dolar eşiğini aştı ve bu yıl ticarette zaten çift haneli bir büyüme kaydettik.

Rusya, Ermenistan'daki yatırımlar açısından da liderdir, ülkemizin altyapısının gelişmesinde istisnai bir role sahiptir. Son dönemde yapılan yatırımlar arasında özellikle salgınla mücadelede ülkemiz için önemli olan "Sputnik Light" aşısının piyasaya sürülmesi için teknolojik transferin gerçekleştirilmesinin de altını çizmemiz gerekiyor.”

Nikol Paşinyan'ın mesajında, "İki ülke arasındaki ekonomik işbirliği düzeyi, müttefik ilişkilerinin doğasından kaynaklanan ihtiyaçlara tekabül ediyor, ancak bu, statik bir durumu düzeltmek anlamına gelmiyor, aksine sürekli çalışma, gelişme ve iyileştirme gerektiriyor" dedi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+