​ABD Başkanı Joe Biden, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Beyaz Saray`da görüşecek - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

24 Ekim 2021  

​ABD Başkanı Joe Biden, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Beyaz Saray`da görüşecek -

​ABD Başkanı Joe Biden, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Beyaz Saray`da görüşecek ​ABD Başkanı Joe Biden, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Beyaz Saray`da görüşecek

Ortodoks dünyasının ruhani lideri olarak kabul gören Fener Rum Patriği Bartholomeos'un 12 gün sürecek Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti cumartesi günü başladı.

İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu I. Bartholomeos, ziyaret kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelecek.

Daha önce de ABD'ye çok sayıda ziyarette bulunan Ekümenik Patrik I. Bartholomeos'un bu gezisinde ABD'deki kiliselerin yeniden yapılandırılması ve anavatanı Türkiye'deki kiliselerin statüsü gibi sorunları ele alması bekleniyor.

ABD Başpiskoposu Elpidophoros, I. Bartholomeos'un Türkiye'de 50 yıl önce kapatılan dini okulların yeniden açılması için çağrılarını yineleyeceğini söyledi ve "Ekümenik patrikhane için Türkiye'deki dini özgürlük hayati önem taşır" ifadelerini kullandı.

Patrik I. Bartholomeos'un Biden ve diğer üst düzey bürokratlarla önümüzdeki günlerde bir dizi görüşmeler yapması bekleniyor.

İstanbul Başpiskoposu, ABD Rum Ortodoks Başpiskoposluğu liderleri ve diğer Ortodoks liderlerle de görüşecek.

I. Bartholomeos ayrıca, 11 Eylül saldırılarında yıkılan kilisenin yerine inşa edilen St. Nicholas Rum Ortodoks Kilisesi ve Ulusal Tapınak'ın kapı açılış törenine de katılacak.
Bu haber euronews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (euronews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(euronews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+