​Aliyev kimi kandırmak istiyor, Putin`i mi Erdoğan`ı mı? - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

14 Kasım 2021  

​Aliyev kimi kandırmak istiyor, Putin`i mi Erdoğan`ı mı? -

​Aliyev kimi kandırmak istiyor, Putin`i mi Erdoğan`ı mı? ​Aliyev kimi kandırmak istiyor, Putin`i mi Erdoğan`ı mı?

Sayın İlham Aliyev ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan gelecek nesillere barışın miras bırakılması için son derece yapıcı bir yaklaşım sergilemiş istikrara ve iş birliğine dayalı yeni bir dönemin kapısını aralamıştır."

Bu sözleri Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar Bakü'de yapılan açıklamada, Türkiye-Azerbaycan ikilisinin bölgede "kalıcı barışın" sağlanmasındaki rolüne değinerek dile getirdi.

Diğer yandan Akar'ın ziyaret ettiği gün Şuşi'de, Azerbaycanlı bir subayın şehrin yakınında bir su boru hattı üzerinde çalışan Ermeni sivillere kasten ateş açarak bir sivili öldürdü ve üçünü ciddi şekilde yaraladı.

Tabii yine “tesadüfen”, tam o sırada Şuşi'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni karşıtı bir açıklama daha yaparak Ermenistan'ı tehdit ediyordu.

Bu eşzamanlı ama aynı zamanda çelişkili ifadelerin ve eylemlerin amaçları farklı olabilir. Bir yandan, Azerbaycan'ın, Türkiye'nin bölgede barışı tesis etme konusundaki samimi çabalarını baltalaması mümkün olabilir.

Öte yandan, Türk Savunma Bakanı'nın Şuşi'yi ziyaret ettiği gününde Ermeni sivillere kasten ateş açılması, belki de Azerbaycan ile Türkiye'nin barış gündeminin kilit noktasının Karabağ'ın Ermenilerden arındırılaması olduğu algıyı yaratabilir.

Söz konusu açıklamaların ve eylemlerin, ateşkesin korunmasında Rusya'yı çaresiz göstermeye ve onu itibarsızlaştırmaya yönelik bir girişim olduğu da hedeflerden biri olabilir.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+