​Ermenistan ve Fransa Parlamento Başkanları Azerbaycan saldırganlığını ele aldı - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Այգ

Gündem :

24 Kasım 2021  

​Ermenistan ve Fransa Parlamento Başkanları Azerbaycan saldırganlığını ele aldı -

​Ermenistan ve Fransa Parlamento Başkanları Azerbaycan saldırganlığını ele aldı ​Ermenistan ve Fransa Parlamento Başkanları Azerbaycan saldırganlığını ele aldı

Ermenistan Parlamento Başkanı Alen Simonyan ve Fransa mevkidaşı Richard Ferrand Paris’te bir araya geldi. Görüşmede 2 ülke Parlamento Başkanı Azerbaycan’ın Ermenistan ile sınırında can kayıplarına neden olan porvokasyon ve saldırgan eylemlerını ele aldı.

Simonyan Azerbaycan’ın son saldırılarının 12 Mayıs’ta Syunik'e ve Gegharkunik'e yönelik saldırıyla başlattığı Ermenistan topraklarını işgal etme politikasının devamı olduğunu vurguladı.

Azerbayca’nın faaliyeterinin demokrasiye yönelik bir saldırı olduğunu dile getiren Simonyan, Azerbaycan’da tutulan esirlerin, sivillerin iadesi, Ermeni mültecilerin hakları ile Azerbaycan kontrölüne geçen Artsakh tarihi ve kültürel mirasının korunması gibi konularda gösterilen dikkat ve hasasiyet için Fransa’ya teşekkürlerini sundu.

Ermenistan Parlamento Başkanı 3 Aralık 2020 yılında Fransa Milli Meclisinde oy çokluğuyla kabul edilen “Avrupa ve Doğu Hıristiyan toplulukları ile Ermeni halkının savunması” yasa tasarısına dikkat çekerek Fransa Senatosu ve alt kanadının kabul ettiği yasa tasarılarının AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığı çerçevesinde Dağlık Karabağ Sorunu’nun haklı çözümü ve o süreçte Fransa’nın önemli rolünü pekiştirmek için kilit nokta olduğunu ifade etti.

Fransa Parlamento Başkanı ise coğrafyası uzak olsa da Fransa’nın Ermenistan’ın dostu olduğunu ve dost olamaya devam edeceğini vurguladı.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+