​Vladimir Putin: Yıl sonuna kadar Ermenistan-Azerbaycan sınırın belirlenmesi ve çizilmesi mekanizmal - Gündem
14 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Վանատուր / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

28 Kasım 2021  

​Vladimir Putin: Yıl sonuna kadar Ermenistan-Azerbaycan sınırın belirlenmesi ve çizilmesi mekanizmal -

​Vladimir Putin: Yıl sonuna kadar Ermenistan-Azerbaycan sınırın belirlenmesi ve çizilmesi mekanizmal ​Vladimir Putin: Yıl sonuna kadar Ermenistan-Azerbaycan sınırın belirlenmesi ve çizilmesi mekanizmaları oluşturulaçak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, Soçi şehrinde yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, üçlü görüşmenin sonunda, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Ermenistan Başbakanı’na, bugün Rusya’ya gelmeyi ve Karabağ sorununun çözümüyle ilgili ve genel olarak bölgede şu an için oluşan durumu değerlendirmeyi kabul ettikleri için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bunu en başından söylemeliyim ki, bugün çok yapıcı çalıştık. Bu, son durumun derin bir analiziydi” diye konuştu.

Kilit olduğunu düşündüğü bir dizi konuda anlaşmaya vardıklarını kaydeden Rusya lideri, “Öncelikle, iki ülke arasındaki sınırın belirlenmesi ve çizilmesi mekanizmaların oluşturulması. Bu yılın sonuna kadar bunu yapma konusunda anlaşmaya vardık. Bunun en kısa zamanda gerçekleşmesini umuyorum. Bu mekanizmaların oluşturulması önünde hiçbir engel yok” açıklamasında bulundu.

Putin ayrıca bu yöndeki çalışmaları sürdürme amacıyla Azerbaycan ve Ermenistan başbakan yardımcılarının gelecek hafta Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geleceğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı, Ermeni esirlerin iadesi konusunda bazı anlaşmalara varıldığını ima etti.

Putin, “Odaklanmak istediğim ikinci şey, insani nitelikteki çok hassas bir konudur.Burada önemli ilerleme kaydettik” şeklinde konuştu.

Putin’in sözüne göre, tarafların üzerinde anlaştığı üçüncü kilit konu, varılan anlaşmaya göre ilk adımı ulaşım hatlarının açılması olacak olan ekonomik bağların geliştirilmesidir.

Rusya lideri, “Bu hem demiryolları hem de karayolları için geçerlidir.” dedi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+