​ABD`nin eski Eş Başkanı: Dağlık Karabağ’ın statüsü meselesi daha çözüme kavuşmadı - Gündem
04 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Մարգար / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

21 Aralık 2021  

​ABD`nin eski Eş Başkanı: Dağlık Karabağ’ın statüsü meselesi daha çözüme kavuşmadı -

​ABD`nin eski Eş Başkanı: Dağlık Karabağ’ın statüsü meselesi daha çözüme kavuşmadı ​ABD`nin eski Eş Başkanı: Dağlık Karabağ’ın statüsü meselesi daha çözüme kavuşmadı

AGİT Minsk Grubu ABD'nin eski Eş Başkanı James Warlick, 44 gün süren savaşın ardından bölgedeki duruma değinerek, Dağlık Karabağ sorununun çözülmüş sayılamayacağını, Dağlık Karabağ'ın statüsü konusunun ise daha açık kaldığını belirtti.

Warlick, Dağlık Karabağ'ın (Artsakh) statüsü sorununun bir öncelik olduğunu, bu sorunu çözmeden bölgede istikrarı sağlamanın imkansız olduğunu da sözlerine ekledi.

Warlick, uluslararası toplumun AGİT Minsk Grubu'nun yardımıyla Dağlık Karabağ'ın statüsünü çözmeye çalışırken geri adım atması gerektiğini, Minsk Grubu eşbaşkanlarının bu konuda önemli bir rol oynamaya devam ettiğini kaydetti.

AGİT Minsk Grubu ABD'nin eski Eş Başkanı açıklamada şu ifadelere de yer verdi:

"Rusya'nın birçok sorunu kendi eline aldığını biliyorum, ancak eşbaşkanların, AGİT'in, ABD'nin daha aktif olması ve bu sorunun nihai bir çözüme kavuşturulması için baskı yapması gerektiğine inanıyorum. Yalnızca bu durumda bölgede istikrarı sağlayabiliriz".

Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Ali ile yaptığı görüşmelere değinen Warlick, bu görüşmeleri takdirle karşıladığını ifade etti ve yüz yüze görüşmeye devam etme çağrısında bulundu.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+