Ermenistan, Türk ürünlerine uyguladığı ambargoyu kaldırdı - Gündem
03 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Արամ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

31 Aralık 2021  

Ermenistan, Türk ürünlerine uyguladığı ambargoyu kaldırdı -

Ermenistan, Türk ürünlerine uyguladığı ambargoyu kaldırdı Ermenistan, Türk ürünlerine uyguladığı ambargoyu kaldırdı

Ermenistan, Türk ürünlerinin ithalatına bir yıl önce koyduğu ambargoyu 1 Ocak itirabarıyla kaldıracağını açıkladı. Bu açıklama, Ankara ile Erivan arasında ilişkilerin normalleşmesi için atılan yeni bir adım olarak görülüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu açıklamadan önce Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi kapsamında özel temsilcilerin ilk toplantısının ocakta yapılmasının planlandığını bildirdi.

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Türk ürünlerinin ithalatına konan kısıtlamanın uzatılmamasına karar verdik. Mütekabiliyet ilkesi gereği, Ermeni ürünlerinin ihracatına izin vermek için uygun koşulların da oluşturulacağını umut ediyoruz.” denildi.

Yine iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi çerçevesinde karşılıklı olarak uçak seferlerinin başlatılması için başvurular yapılmıştı.

Ermenistan, Türkiye’nin Dağlık Karabağ savaşında Azerbaycan’a verdiği destek üzerine Türk ürünlerinin ithalatına yasak getirmişti.
Bu haber euronews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (euronews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(euronews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+