​Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu: “Anadil herkesin doğal hakkıdır, lütuf değildir” - Gündem
01 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Արեգ / Ժամ : Արփող

Gündem :

18 Ocak 2022  

​Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu: “Anadil herkesin doğal hakkıdır, lütuf değildir” -

​Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu: “Anadil herkesin doğal hakkıdır, lütuf değildir” ​Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu: “Anadil herkesin doğal hakkıdır, lütuf değildir”

Anadille ilgili bizim sorunumuz olmaz. Anadil herkesin en doğal hakkıdır. Ana sütü kadar temiz ve haktır. Anadili insanlar konuşacak, anadili öğrenecek, anadili yayacak bunda sorun yok.”

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili (kayyum) Münir Karaloğlu, Diyarbakır’da yayın yapan Tigris Haber’e verdiği röportajda Kürtçe ve anadil hakkıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Röportajın ilgili kısmı şu şöyle:

Bir buçuk yıldır Diyarbakır’dasınız. Kürtçe ile ilgili öğrenme çabanız var mı?

“Var. Anadil ile ilgili bizim sorunumuz olmaz. Anadil, herkesin en doğal hakkıdır. Ana sütü kadar temizdir ve haktır. Anadilde insanlar konuşacak, anadili öğrenecek, anadilini yayacak bunda sorun yok. Ben kendim yapıyorum bunu. Belediyede Medeniyet Dilleri Atölyesi’nde bunlar var. Sadece Kürtçe değil, Zazaca, Süryanice, Osmanlıca. Bunları yapmaya devam edeceğiz. Ama bunları öyle yapacağız ki, bunları birine lütfediyormuşuz gibi değil. Bunları çok doğal, hayatın içinden yapacağız. Tartışmanın, çekişmenin değil, kardeşliğin ortamını oluşturmak için kullanacağız. Benim yapmaya çalıştığım bu.”

Bir esnaf ziyaretinde diyalog kuracak kadar biliyor musunuz?

“Var tabii, merhaba, nasılsın diyecek kadar var. Oturup sohbet edecek kadar yok.”


Bu haber serbestiyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (serbestiyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(serbestiyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+