​Rubinyan ile Rudenko Yerevan-Ankara temaslarını görüştü - Gündem
27 Şubat 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Վահագն / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

15 Şubat 2022  

​Rubinyan ile Rudenko Yerevan-Ankara temaslarını görüştü -

​Rubinyan ile Rudenko Yerevan-Ankara temaslarını görüştü ​Rubinyan ile Rudenko Yerevan-Ankara temaslarını görüştü

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Ermenistan'ın Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesinden sorumlu özel temsilcisi, Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan ile telefonda görüştü, taraflar Yerevan ve Ankara özel temsilcileri arasında 24 Şubat’ta Viyana’da yapılması planlanan görüşmeyi değerlendirdi.

Açıklamada, “Ermenistan ve Türkiye tarafları arasında (14 Ocak 2022 tarihli) Moskova Anlaşmalarının uygulanması, ayrıca iki özel temsilcinin 24 Şubat 2022'de Viyana'da bulunacağı bir sonraki temasları ile ilgili atılacak adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Rusya’nın bölgede istikrar ve sürdürülebilir kalkınma adına Yerevan ile Ankara arasında ortak zemin arayışının daha da ilerletilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğunu yinelediği kaydedildi.

Konu ile ilgil Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözüsü Vahan Hunanyan da facebook hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Sözcünün paylaşımında "Muhataplar, Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulundular. Her iki taraf da özel temsilciler için Viyana'da yapılacak ikinci toplantının verimli olmasını umduklarını dile getirdiler." ifade edildi.

Türkiye’nin Ermenistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç ile Ermenistan’ın Özel Temsilcisi Rubin Rubinyan, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunu ele almak üzere 14 Ocak’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelmişti.

Ermenistan makamları görüşmeye ilişkin olumlu değerlendirmede bulunmuş, fakat sonucunda sınırların açılacağı ve diplomatik ilişkilerin kurulacağı esaslı müzakerelere ilgi duyduklarını açıklamıştı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+