​Notre Dame Katedrali`nde çıkan yangının üzerinden 3 yıl geçti - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

17 Nisan 2022  

​Notre Dame Katedrali`nde çıkan yangının üzerinden 3 yıl geçti -

​Notre Dame Katedrali`nde çıkan yangının üzerinden 3 yıl geçti ​Notre Dame Katedrali`nde çıkan yangının üzerinden 3 yıl geçti

Fransa'nın başkenti Paris'te 15 Nisan 2019'da meydana gelen Notre Dame Katedrali yangınının üzerinden 3 yıl geçti.

Yangının 3. yıl dönümünün, bu yıl Paskalya cumasına denk gelmesiyle Notre Dame Katedrali'nin avlusunda, aralarında çok sayıda turistin de bulunduğu yüzlerce kişinin katılımıyla "barış için bir dua" etkinliği düzenlendi.

Paris Piskoposluğu Apostolik Yöneticisi Georges Pontier, törenin başında yaptığı konuşmada, Rusya'nın savaş açtığı Ukrayna'daki savaş mağdurlarını da andı.

3 yıl önceki yangın

Katolik Kilisesi'nin, Hristiyanlığın Fransa'daki sembolü olarak gördüğü, temeli 1163'te dönemin papası tarafından atılan ve tamamlanması 300 yıl süren Katedral'de, üç yıl önce, hala belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştı.

Kısa sürede alevlere teslim olan 857 yıllık Katedral'in 96 metre yüksekliğindeki kulelerinden biri ile çatısı tamamen çökmüş, bina büyük zarar görmüştü.

Katedral’in restorasyon çalışmaları için dünyanın dört bir yanından 844 milyon avro kadar rekor miktarda bağış toplandı.


Bu haber A.A. kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (A.A.) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(A.A.). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+