​‘1915 teklifi’ tepki topladı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

25 Nisan 2022  

​‘1915 teklifi’ tepki topladı -

​‘1915 teklifi’ tepki topladı ​‘1915 teklifi’ tepki topladı

HDP Milletvekili Garo Paylan, 1915 olaylarına ilişkin “Ermeni soykırımının tanınması” yönünde kanun teklifi verdi. Geçen yıllarda da benzer girişimde bulunan Paylan’ın teklifi TBMM tarafından iade edildi. AK Partili Çelik ve Bozdağ ile İYİ Parti Lideri Akşener teklife tepki gösterdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “‘Ermeni Soykırımı’nın Tanınması, Soykırım Faillerinin İsimlerinin Kamusal Alandan Kaldırılması” hakkında hazırladığı kanun teklifini cuma günü TBMM Başkanlığı’na sundu. Paylan, geçmiş yıllarda da aynı yönde teklif sunmuştu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter’dan teklife tepki gösterdi: “TBMM çatısı altında görev yapan ve milletvekili sıfatı taşıyan bir kimsenin, 1915 yılında Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar hakkında tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun ve asılsız iddiaları esas alan teklifini reddediyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Hiç kimse milletimize soykırım iftirası atamaz. Meclis’in çatısı altında birinin bunu yapması siyasi ahlaksızlıktır. Türkiye düşmanlarının soykırım yalanını mahkum etmeye devam edeceğiz.”
Çelik paylaşımının devamında ise “Cumhurbaşkanımız bu konuda arşivlerin açılmasını ve kararı tarihçilerin vermesi gerektiğini söyleyen büyük bir özgüven politikasına imza atmıştır. Soykırım iftirasını sektör haline getirenler ise bu yüzleşmeden kaçmıştır” ifadelerine yer verdi.

Gözden Kaçmasın[Kiev: Batan gemide nükleer başlık var] Kiev: Batan gemide nükleer başlık varHaberi görüntüle

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “HDP’li milletvekili Paylan’ın,1915 yılında yaşanan olayları soykırım iftirası ile niteleyen ve iftiranın tanınmasını isteyen kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na vermesi; milletimize, ecdadımıza, devletimize ve tarihimize açık bir iftiradır” ifadelerini kullandı.[‘1915 teklifi’ tepki topladı]

AKŞENER’DEN TEPKİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Twitter’dan, “TBMM’ye verdiği sözde ‘soykırım’ teklifiyle, milletimizin başını yere eğdirmeye kalkan hadsizliği şiddetle kınıyorum. Büyük Türk Milleti’nin, gurur duyulacak tarihi vardır. Bizler burada oldukça, hiçbir kirli ajanda bu gerçeği değiştiremez” tepkisini gösterdi.

TEKLİFİ İADE EDİLDİ

Meclis Başkanlığı’ndan dün akşam yapılan açıklamaya göre; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, sözde Ermeni soykırımının tanınmasını içeren kanun teklifini, İçtüzük hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle iade etti. HDP’li Paylan, kanun teklifini, önceki gün TBMM Başkanlığına sundu. Şentop’un kanun teklifi konusundaki iade yazısını, 23 Nisan özel oturumu sırasında yazdığı öğrenildi.
Bu haber hurriyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (hurriyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(hurriyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+