​Karabağ Ombudsmanı: Azerbaycan, esir alınan Ermeni savaş esirlerinin sayısını kasıtlı olarak saklıy - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Այգ

Gündem :

22 Mayıs 2022  

​Karabağ Ombudsmanı: Azerbaycan, esir alınan Ermeni savaş esirlerinin sayısını kasıtlı olarak saklıy -

​Karabağ Ombudsmanı: Azerbaycan, esir alınan Ermeni savaş esirlerinin sayısını kasıtlı olarak saklıy ​Karabağ Ombudsmanı: Azerbaycan, esir alınan Ermeni savaş esirlerinin sayısını kasıtlı olarak saklıyor

Artsakh (Karabağ) Ombusmanı Gegham Stepanyan 19 Mayıs’ta Artsakh Parlamentosunda yaptığı konuşmada Azerbaycan tarafından teyit edilen verilere göre, şu anda Azerbaycan'da tutulan savaş esirleri ve sivillerin sayısının 38 olduğunu belirtti.

Ancak Stepanyan bu sayının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Onun sözlerine göre Ermenistan Ombudsmanı ve Ermenistan'da faaliyet gösteren insan hakları kuruluşlarının elinde 80 kişinin daha tutsak olduğunu kanıtlayabileceği somut deliller var.

Artsakh Ombudsmanı "Ne yazık ki, bu bugüne kadar Azerbaycan tarafından bunlar doğrulanmadı, bu da bize Azerbaycan'ın gerçek savaş esirlerini ve esir sivil sayısını kasten sakladığından şüphelenmek için sebep veriyor" dedi.

Gegham Stepanyan'a göre, bu 38 kişi arasında Artsakh vatandaşı yok. Onlarden 35’i asker, 3’ü ise sivilidirve 9 Kasım ateşkes açıklamasının ardından esir alındılar.

Artsakh Ombudsmanı aynı zamanda Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği sahte ve uydurma ceza davalarına ilişkin rapor hazırladıklarını ve bunu BM’e sunduklarını, BM’de bunun resmi bir belge olarak yayıldığını da ifade ederek bütün 38 esirlere karşı Azerbaycan’da mahkeme kararı çıktığını vurguladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+