​Aynur Doğan`ın Bursa konseri engellendi, kentte tüm etkinlikler yasaklandı - Gündem
12 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անի / Ժամ : Բաւական

Gündem :

26 Mayıs 2022  

​Aynur Doğan`ın Bursa konseri engellendi, kentte tüm etkinlikler yasaklandı -

​Aynur Doğan`ın Bursa konseri engellendi, kentte tüm etkinlikler yasaklandı ​Aynur Doğan`ın Bursa konseri engellendi, kentte tüm etkinlikler yasaklandı

Bursa Valiliği internet sitesinden yaptığı açıklamada her türlü etkinliğin 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Son zamanlarda birçok Kürt, muhalif ya da kadın sanatçıların konserleri AKP'li belediyeler ve valiliklerce yasaklanıyor.

Bursa'da bu bir hafta içinde yapılması planlanan konserler arasında Kürt müzisyenler Aynur Doğan ve Mem Ararat'ın konserleri de bulunuyor.

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi, sanatçı Aynur Doğan'ın Bursa'daki konserini iptal etti. Belediyeden yapılan açıklamada, "Belirtilen tarihte yapılacak olan konserin firma tarafından iptal edildiği bilgisi alınmıştır" denildi.

Belediye'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bahsi geçen konser organizasyonu Bursa Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri ile ilgisi bulunmamaktadır. Organizasyonu düzenleyen şirket ile görüşülerek, belirtilen tarihte yapılacak olan konserin firma tarafından iptal edildiği bilgisi alınmıştır."

Valilik'in yaptığı açıklamada ise "İlimiz sınırları içerisinde suçların önlenmesi, müessif olayların yaşanmaması amacıyla" ifadesi yer aldı.

Açıklama şöyle:

"İlimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyici provakatif eylemlerin önüne geçilebilmesi, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, cumhuriyetin temel nitelikleri ve devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, müessif olayların yaşanmaması amacıyla;

İlimiz genelinde gerçekleşebilecek açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stand açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto vb. eylem/etkinlikler ile bu konu ile alakalı her türlü faaliyetin 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince engellenerek, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesi gereğince belirtilen konuların devamı niteliğindeki her türlü eylem ve etkinlikler;

"İlimiz sınırları içerisinde (merkez ilçeleri, dış ilçeleri ve jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) 27.05.2022 tarihi saat: 00.01'den 02.06.2022 tarihi saat: 23.59'a kadar 7 (yedi) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR."

Aynur Doğan’ın Kocaeli Derince’de yapacağı konser de daha önce iptal edilmişti.

Önceki gün de müzisyen Melek Mosso'nun Uluslararası Isparta Gül Festivali'nde vereceği konser hedef gösterildiği için iptal edilmişti.

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği Isparta Şubesi tarafından ortak yayınlanan açıklamada, belediyenin "halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan" konserler düzenlendiği iddia edilmişti.
Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+