​Ermeni Soykırımı Müzesi’nde Ermeni okullarının izinde. Eğitimli Milletin Sertifikaları başlıklı s - Gündem
14 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

03 Haziran 2022  

​Ermeni Soykırımı Müzesi’nde Ermeni okullarının izinde. Eğitimli Milletin Sertifikaları başlıklı s -

​Ermeni Soykırımı Müzesi’nde Ermeni okullarının izinde. Eğitimli Milletin Sertifikaları başlıklı s ​Ermeni Soykırımı Müzesi’nde Ermeni okullarının izinde. Eğitimli Milletin Sertifikaları başlıklı sergi açıldı

Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü’nde “Ermeni okullarının izinde. Eğitimli Milletin Sertifikaları” başlıklı geçici bir sergi açıldı.

Serginin amacı bir yüzyıllık mesafeden Batı Ermenistan’da, Kilikya’da ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerinde zamanında var olan ve Ermeni Soykırımı nedeniyle yok olan 2000’e aşkın Ermeni okullarının o zamanki verimli faaliyetlerini göstermektir.

On altı başlıklı panelden oluşan iki dilli (Ermenice ve İngilizce) geçici sergi, hem Ermenistan hem de Diaspora'nın arşivlerinden, müzelerinden, kütüphanelerinden ve özel kurumlarından koleksiyonlardan elde edilen yaklaşık otuz orijinal mezuniyet sertifikası, fotoğraf, ders kitabı ve okul gereçlerini içeriyor.

Sunulan orijinal sertifikalar arasında Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü'nün fonlarında saklanan onlarca sertifikanın yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Ermeni okullarının eski varlığının gerçek kanıtı olan zengin bir içerik yer alıyor.

Karin (Erzurum) "Sanasarian" (1881-1915), Van "Yeramyan" (1878-1915), Vaspurakan’In Getronagan (1881), Kharberd Ulusal Getronagan, Sebastia/Sivas "Aramyan" (1895-1914), Ayntap/Aynteb Ulusal "Haykanushyan" (1877-1915), Kesaria/Kayseri "Gümşyan" (1826-1915) ve başka okulların sertifikaları gibi ünlü Batı Ermeni okulları sertifikalarıyla sergiye dahil edildi.

Ermeni Soykırımı kurbanı olan ünlü Ermeni aydınların eğitim gördüğü Konstantinopolis'teki (İstanbul) Ermeni okullarına ayrı bir bölüm ayrılmıştır. Sergilenen Mezuniyet sertifikalarından bazıları ünlü Ermeni aydınlar Ruben Sevak, Daniyel Varuzhan, Misak Metsarents (Metsaturyan), Tadeos Mankasaryan, Rafael Shishmanyan'a aittir.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+