​Mardin’in Işıklar Köyü’nde Süryani ailenin evine taşlı sopalı saldırı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

10 Haziran 2022  

​Mardin’in Işıklar Köyü’nde Süryani ailenin evine taşlı sopalı saldırı -

​Mardin’in Işıklar Köyü’nde Süryani ailenin evine taşlı sopalı saldırı ​Mardin’in Işıklar Köyü’nde Süryani ailenin evine taşlı sopalı saldırı

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Işıklar Köyü’nde (Brahimiye) restore edilen Mor Gevargis Kilisesi’nde geçen pazar günü (5 Haziran) 100 yıl aradan sonra ilk ayin düzenlendi. Ayinin ardından köyde yaşayan tek Süryani aile olan Yılmaz ailesinin evine arazi anlaşmazlığı yaşadıkları aile tarafından saldırıda bulunuldu. Olay sırasında evde bulunan Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, Medyascope’a yaptığı açıklamada, her iki tarafın da birbirinden şikayetçi olduğunu söyledi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Işıklar Köyü’nde restorasyonu tamamlanan Mor Gevargis Kilisesi’nde iki gün önce (5 Haziran Pazar) Süryaniler tarafından 100 yıl aradan sonra ilk defa ayin düzenlendi. Ayine, Mardin Metropoliti Mor Filüksinos Saliba Özmen, Horiepiskopos Gabriyel Akyüz ile Midyat Mor Yakup Manastırı Rahibi Daniel Savcı’nın da olduğu çok sayıda davetli katıldı. Ayinden sonra köyde yaşayan tek Süryani ailesi olan Yılmaz ailesi misafirleri evinde ağırladı. Bu sırada Yılmaz ailesinin arazi anlaşmazlığı yaşadığı Şeyhmus D. ve ailesi tarafından eve taşlı ve sopalı saldırı düzenlendi.

Olayda yaralanan olmazken, saldırı anları güvenlik kameraları tarafından anbean kaydedildi. Olayın bildirilmesi üzerine jandarma köyde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Saldırı sırasında evde bulunan Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, yaşananları Medyascope’a anlattı. Kilisedeki ilk ayinin ardından Yılmaz ailesinin kendilerini evlerine davet ettiğini belirten Akyüz, şöyle konuştu:

“Eve gittiğimizde Yılmaz ailesi ile arazi anlaşmazlığı olduğunu öğrendiğimiz aileden birileri geldi ve evdeki konuşmalarda bu konu tekrar açıldı, tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesini engelledik ama söz konusu kişi evden ayrıldıktan kısa bir süre sonra eve yönelik taşlı ve sopalı saldırı oldu. Biz durumu jandarmaya, vali beye ilettik. Güvenlik güçleri müdahale ederek durumu kontrol altına aldı. Tatsız bir hadise yaşandı. Hadisenin kilisede 100 yıl sonra ayin yapılması ile bir ilgisi yok. Taraflar birbirlerinden şikayetçi oldu.”

Bu haber medyascope kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (medyascope) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(medyascope). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+