Paşinyan: 30 yıldır kapalı olan sınırın açılmasını umuyoruz - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

14 Haziran 2022  

Paşinyan: 30 yıldır kapalı olan sınırın açılmasını umuyoruz -

Paşinyan: 30 yıldır kapalı olan sınırın açılmasını umuyoruz Paşinyan: 30 yıldır kapalı olan sınırın açılmasını umuyoruz

Resmi ziyaret için Katar'da bulunan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Al-Jazeera'ya verdiği demeçte Ermenistan-Türkiye arasındaki normalleşme sürecine ve Azerbaycan ile yürütülen temaslara değindi.

Al Jazeera televizyonuna konuşan Paşinyan "Ankara-Yerevan arasındaki ilişkileri normalleştirmenin yolu nedir?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Ermenistan ve Türkiye'nin özel temsilcileri aracılığıyla bir diyalog başlattık. Diyaloğun kendisi zaten çok olumlu, ancak somut sonuçlar elde edeceğimizi umuyoruz."

Türkiye ile karşılıklı ziyaretleri konuşup konuşmadıkları sorusuna da değinen Paşinyan, diyalog başladıktan sonra Ermenistan ile Türkiye arasında direkt uçuşların başladığını ancak bunun daha önce de olan bir şey olduğunu söyledi.

Paşinyan, diplomatik ilişkiler kurabileceklerini, Ermenistan ile Türkiye arasında 30 yıldır kapalı olan sınırı açabileceklerini umduklarını ifade etti.

"Koridor kırmızı çizgimiz"

Türkiye ve Azerbacan'ın gündemde tuttuğu Zengezur koridoru tartışmasına da değinen Paşinyan "Ermenistan'ın yaklaşımı ve tutumu nedir?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Biliyorsunuz, sözde koridorla ilgili tanımlamalar bizim için kabul edilemez, bizim için kırmızı bir çizgi çünkü bölgemizde üçlü açıklamaya göre bir koridorumuz var ve o da Dağlık Karabağ'ı Ermenistan'a bağlayan Laçin koridorudur."

9 Kasım 2020 üçlü açıklamada, ulaşım bağlantılarının açılmasıyla ilgili bir hüküm daha olduğunu vurgulayan Başbakan Paşinyan, "Demiryolları, karayolları kastediyorum. Biz hazırız, bölgedeki ulaşım bağlantılarının açılması konusunu egemenliğe ve sınırların dokunulmazlığına karşılıklı saygı ilkesi üzerinden tartışıyoruz" dedi.

Ermenistan'ın Azerbaycan ile temaslar için bir dizi platformları olduğunu kaydeden Paşinyan, son zamanlarda Ermenistan- Azerbaycan arasında sınır komisyonu oluşturduklarını ve bu çalışmaların devam edilmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Paşinyan "Sadece bir görüşme oldu ama ikinci görüşmenin Rusya'nın başkenti Moskova'da, üçüncü görüşmenin de Brüksel'de yapılması konusunda anlaşmışız. Uluslararası ortaklarımızın da desteğiyle ve tabii ki doğrudan yaptığımız çalışmalar sonucunda sınırlarımızı belirleyebileceğimizi umuyoruz." dedi.

Sınır komisyonunun Dağlık Karabağ topraklarının tamamının Azerbaycan'a ait olmasına karar vermesi halinde Ermeni tarafının tutumunun ne olacağı sorusuna da değinen Paşinyan, "Sınır belirleme komisyonunun Dağlık Karabağ sorunuyla hiçbir ilgisi yok, çünkü dediğim gibi Azerbaycan ile iletişim konusunda farklı platformlarımız var. Bunlardan biri sınırları belirleme çalışmaları ile ilgilidir. Sınır güvenliği konusu da çok önemli, bu da komisyonun yetkisi altında, çünkü tüm sınır boyunca istikrar ve güvenliği sağlamalıyız. İkinci konu, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesidir" diye konuştu.

Bölgesel, ulaşım ve ekonomik iletişimin açılmasıyla ilgili bir iletişim platformu olduğunu söyleyen Paşinyan "Ama tabii ki Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ve bölgesel barış açısından en acil ve önemli mesele Dağlık Karabağ meselesidir." dedi.

Rusya'nın üçlü açıklamada garantör rolünün önemine vurgu yapan Paşinyan, Rusya'nın Ermenistan'ın stratejik ortağı ve müttefiki olduğunu, ancak aynı zamanda Azerbaycan'a da çok yakın olduğunu kaydetti.
Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+