​Müzisyen Ali Doğan Gönültaş Ermenice de eserler içeren Kiğı isimli albümünü anlattı - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

18 Haziran 2022  

​Müzisyen Ali Doğan Gönültaş Ermenice de eserler içeren Kiğı isimli albümünü anlattı -

​Müzisyen Ali Doğan Gönültaş Ermenice de eserler içeren Kiğı isimli albümünü anlattı ​Müzisyen Ali Doğan Gönültaş Ermenice de eserler içeren Kiğı isimli albümünü anlattı

Müzisyen Ali Doğan Gönültaş Ermenice de eserler içeren "Kiğı" isimli albümünü anlattı]Zê Tijê müzik grubuyla tanınan Ali Doğan Gönültaş doğduğu yer olan Kiğı’nın 150 yıllık müzikal sürecini albümüne taşıdı. Kiğı adını verdiği albümde, bu coğrafyada konuşulan Kırmanckî, Kurmancî, Kirdaskî, Ermenice ve Türkçe eserler yer aldı.

Gönültaş, 15 yıla yakın bölge kültürüne dair kayıt çalışmaları yaptı. Çalışmalarının müzikal ve kültürel hafızaya yönelik olduğunu söyleyen Gönültaş “Kiğı’daki hafızanın taşıyıcı insanlarını Kiğı’da bulmak çok zordu. Kayıtların büyük kısmını metropole göç etmiş Kiğılılar ile yapabildim” dedi.

Bu süreçte Ermeni Araştırmacı Osep Tokat’la iletişime geçmesi Gönültaş’ın çalışmasına önemli bir katkı sağladı. Gönültaş bu katkıyı şöyle anlattı: “Oradaki Ermeni müziğini anlamaya çalıştım. Sonra ana dilimde olan müziklere bu çalışmada yer vermek istedim. Şarkılar bir bağlam içinde olsun ve dinleyen insanlar, bizden önce o coğrafyada ne dinlenmiş az çok kafalarında canlandırabilsin istedik. O yüzden ham kayıtları stüdyo aşamasında, olabildiğince, yoğun aranjman, düzenleme yapmadan aktarmaya çalıştım․”

Albümde Kiğı’nın dokusunu anlatmaya çalıştığını belirten Gönültaş, buranın geçmişteki kozmopolit yönüne ve coğrafi konumuna vurgu yaparak “Albümde bölgenin fotoğrafını çekmeye çalıştım. Albümde sadece Kiğı’ya ait şarkılar yok. Kiğı’da söylenen ‘Em Kolîme’ Hınıs’ta da söylenen bir kilam. Dersim’de duyulmuş, Varto’da bilinen bir kilam” diye konuştu.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+