​Ermenistan`dan, Irak Kürdistanı`nda zor durumda olan Ermenilere, Yezidilere, Kürtlere ve Süryaniler - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

15 Temmuz 2022  

​Ermenistan`dan, Irak Kürdistanı`nda zor durumda olan Ermenilere, Yezidilere, Kürtlere ve Süryaniler -

​Ermenistan`dan, Irak Kürdistanı`nda zor durumda olan Ermenilere, Yezidilere, Kürtlere ve Süryaniler ​Ermenistan`dan, Irak Kürdistanı`nda zor durumda olan Ermenilere, Yezidilere, Kürtlere ve Süryanilere yardım

Ermenistan Hükümeti, kriz nedeniyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) farklı yerleşim yerlerine taşınan Ermenilere, kamplarda yaşayan Yezidi mültecilere, ülke içinde yerinden edilmiş Kürtlere ve Süryanilere destek sağlayacağını oturum sırasında duyurdu.

Kriz nedeniyle Irak'ın orta ve güney bölgelerinden ve Suriye'den IKBY’nin farklı yerleşimlerine göç eden Ermeniler arasında, zor yaşam koşullarında ve insani yardıme ihtiyacı olan Ermenilerin bulunduğu belirtiliyor. Irak Kürdistanı'ndaki Ermeni cemaat yapılarının verdiği verilere göre, bu tür Ermeni ailelerin sayısı yaklaşık 250.

Yerel yönetim yetkilileri, Irak'ın Ermeni Ruhani Önderliği ve uluslararası insani yardım kuruluşları, onlara düzenli olarak insani yardım sağlıyor, ancak bu, normal yaşamlarını sağlamak için yeterli değil. Yiyecek, ilaç, sıcak giysiler ve diğer temel ihtiyaçlar için sürekli bir ihtiyaç söz konusu.

Ermenilerin yanı sıra IKBY kamplarında yaşayan Yezidi mülteciler, ülke içinde yerinden edilmiş Kürtler ve Süryaniler de kendilerini zor yaşam koşullarının içinde bulunuyorlar.

Komisyona Ermeni cemaatinin önde gelen üyeleri de dahil edilecek. Yaklaşık 250 Ermeni aileye, yani yaklaşık 1000 kişiye, kişi başı yaklaşık 100 ABD Doları karşılığında gıda, kişisel hijyen malzemeleri, ilaç ve başka temel tüketim malları sağlanacaktır.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+