​Tüm Ermeniler Katolikosu Alman heyetiyle görüşme sırasında Ermeni esirlerinin iadesini ele aldı - Gündem
18 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մասիս / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

18 Temmuz 2022  

​Tüm Ermeniler Katolikosu Alman heyetiyle görüşme sırasında Ermeni esirlerinin iadesini ele aldı -

​Tüm Ermeniler Katolikosu Alman heyetiyle görüşme sırasında Ermeni esirlerinin iadesini ele aldı ​Tüm Ermeniler Katolikosu Alman heyetiyle görüşme sırasında Ermeni esirlerinin iadesini ele aldı

Tüm Ermeniler Katolikosu II. Garegin, Almanya'nın Saksonya-Anhalt Eyalet Meclisi Başkanı Gunnar Shellenberger ve başkanlığındaki heyeti, Ermenistan’ın Almanya Büyükelçisi Victor Yengibaryan ile birlikte Kutsal Ejmiadzin Ana Makamı'nda kabul etti.

Landtag Başkanı Gunnar Shellenberger ve başkanlığındaki heyetin üyelerini karşılayan Tüm Ermeniler Katolikosu Kilise'nin Ermeni halkının hayatındaki önemli rolünden bahsederek, Ermeni Kilisesi'nin Ermeni halkının tarihindeki misyonunun silinmez bir şekilde Ermenilerle iç içe olduğunu sözlerine ekledi.

Artsakh'ta 44 gün süren savaşın sonuçlarına, esirlerin iade edilmesine ve Azerbaycan'ın kontrolü altındaki topraklarda Ermeni manevi ve kültürel mirasına yapılan saldırılara değinen II. Garegin Katolikosu, uluslararası toplumun desteğiyle bölgede adalet ve barışın yeniden sağlanması ümidini dile getirdi.

Bu bağlamda Katolikos, Ermenilerin Hıristiyan inancı sayesinde yüzyıllar boyunca karşılaştıkları imtihanlara dayanarak ulusal kimliklerini koruduklarını kaydetti. Ermeni Soykırımı'nın tanınması ve Federal Meclis tarafından kabul edilen kınama kararının yanı sıra 44 günlük Artsakh savaşı sırasında gösterilen destek için Alman makamlarına minnettarlığını dile getirdi.

Almanya'daki Ermeni cemaatinin faaliyetlerine değinen Katolikos, Ermeni cemaatinin ve Ermeni Kilisesi'nin her zaman Alman makamlarının dostane muamelesinden yararlandığını memnuniyetle kaydetti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+