​Ermenistan Dışişleri Bakanı: “Güç kullanımı sonucunda oluşan gerçekler barış için zemin oluşturamaz - Gündem
20 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

27 Temmuz 2022  

​Ermenistan Dışişleri Bakanı: “Güç kullanımı sonucunda oluşan gerçekler barış için zemin oluşturamaz -

​Ermenistan Dışişleri Bakanı: “Güç kullanımı sonucunda oluşan gerçekler barış için zemin oluşturamaz ​Ermenistan Dışişleri Bakanı: “Güç kullanımı sonucunda oluşan gerçekler barış için zemin oluşturamaz

26 Temmuz'da çalışma ziyareti için Prag'da bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Çek Senato Başkanı Miloš Vystrčil ile bir aray geldi. Görüşme sırasında Ermeni-Çek devletlerarası ilişkilerinin gelişimine değindiğini ve bu bağlamda parlamenter formatta işbirliğinin sürekli olarak pekiştirilmesi gerektiğine önem verildi.

Ararat Mirzoyan, Ermenistan hükümeti tarafından sürekli olarak desteklenen ve ülkedeki demokratik kurumları güçlendirmeyi, insan haklarını korumayı, hukukun üstünlüğünü güçlendirmeyi ve yolsuzlukla mücadele etmeyi amaçlayan reformların gündemini sundu.

Taraflar, Doğu Ortaklığı çerçevesinde Ermenistan-AB bağlarının ve işbirliğinin güçlendirilmesine değindiler.

Görüşmede Güney Kafkasya'daki durum da ele alındı. Ararat Mirzoyan, Ermenistan'ın bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması yönünde gösterdiği çabaları sunarak, güç kullanımı sonucunda oluşan gerçeklerin barış için istikrarlı bir zemin oluşturamayacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanı, 44 gün süren savaşın yol açtığı insani sorunlara değinerek, Azerbaycan'da yasadışı olarak tutulan Ermeni savaş esirlerinin ve sivillerin acilen ülkelerine geri gönderilmesi, Azerbaycan’ın kontrolü altındaki topraklarda evrensel mirasın parçası olan Ermeni anıtlarının korunması gerektiğini vurguladı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+