​Çek Cumhuriyeti, Charles Michel`in Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının çözümüne yönelik arabuluculuğu - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

28 Temmuz 2022  

​Çek Cumhuriyeti, Charles Michel`in Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının çözümüne yönelik arabuluculuğu -

​Çek Cumhuriyeti, Charles Michel`in Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının çözümüne yönelik arabuluculuğu ​Çek Cumhuriyeti, Charles Michel`in Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının çözümüne yönelik arabuluculuğunu destekliyor

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky Ermeni mevkidaşı ile Prag’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısı sırasında Çek Cumhuriyeti’nin, uluslararası insancıl hukuka ve Cenevre Sözleşmelerine kesinlikle saygı duyduğunu ve diğer ülkelerden de aynısını beklediğini ifade etti. Bunu Çek Dışişleri Bakanı “Azerbaycan'da yasadışı olarak tutulan 38 Ermeni savaş esiri ve sivil rehinenin dönüşünü kolaylaştırmak için Çekya ne yapıyor? ” sorusuna cevap olarak dile getirdi.

Lipavsky, Çek Cumhuriyeti'nin Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının çözümüne yönelik arabuluculuk çabalarını desteklediğini de sözlerine ekledi.

Lipavsky açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Herhangi çok taraflı veya iki taraflı görüşmede biz uluslararası insancıl hukuka ve Cenevre Sözleşmelerine saygı gösterilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Çek Cumhuriyeti bu ilkelere kesinlikle saygı duyuyor ve diğer ülkelerden de aynısını bekliyor. Çek Cumhuriyeti Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in anlaşmazlığın çözümüne yönelik arabuluculuğunu destekliyor."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+