Türkiye`de ilk defa bir Ermeni kaymakam atandı - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

17 Ağustos 2022  

Türkiye`de ilk defa bir Ermeni kaymakam atandı -

Türkiye`de ilk defa bir Ermeni kaymakam atandı Türkiye`de ilk defa bir Ermeni kaymakam atandı

Geçtiğimiz yıl girdiği sınav ve mülakatı başarı ile tamamlayan Ermeni avukat Berk Acar, Babadağ ilçesinin yeni kaymakamı oldu. Acar'ın önümüzdeki günlerde ilçeye gelmesi bekleniyor.

Türkiye Ermenileri arasında ilk kez bir isim mülki idarede görev almak için gün sayıyor. Geçtiğimiz yıl Kaymakamlık sınavını kazanan 27 yaşındaki Berk Acar, girdiği mülakatta da başarılı oldu. Acar, Türkiye Cumhuriyet tarihinde kaymakamlık görevine atanan Ermeni kökenli ilk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Denizli Babadağ Kaymakamı oldu.

Türkiye'de bir ilke imza atan başarılı kaymakam Babadağ Kaymakamı Adem Karataş'ın yerine ilçeye atandı. Genç Kaymakamın önümüzdeki günlerde ilçeye gelerek görevine başlaması bekleniyor.

Berk Acar kim?

1995'te İstanbul'da dünyaya gelen Berk Acar, Özel Sahakyan Nunyan Ermeni Ortaokulu ve Işık Lisesi'ne gitti. 2020 yılında Bilgi Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden mezun oldu. Avukatlık stajını Şişli'deki hukuk bürosunda yaptı. Daha sonra 110. Dönem Kaymakamlık sınavlarına girdi. 2021 Temmuz ayında Ankara'da yapılan yazılı sınavı, 13 bin 374 kişi arasından 72'nci sırada tamamladı. Mülakata 475 kişi çağırıldı. Berk Acar, mülakat sonucu açıklandığında da yine başarı listesine girerek, “Cumhuriyet tarihinde Ermeni toplumuna mensup ilk kaymakam adayı” oldu.

Bu haber armenpress kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armenpress) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armenpress). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+