​Menemen’deki Surp Sarkis Ermeni Kilisesi bilim ve sanat merkezine dönüştürülüyor - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

31 Ağustos 2022  

​Menemen’deki Surp Sarkis Ermeni Kilisesi bilim ve sanat merkezine dönüştürülüyor -

​Menemen’deki Surp Sarkis Ermeni Kilisesi bilim ve sanat merkezine dönüştürülüyor ​Menemen’deki Surp Sarkis Ermeni Kilisesi bilim ve sanat merkezine dönüştürülüyor

Izmir’in Menemen ilçesinde bulunan Surp Sarkis Ermeni Kilisesi, “Anıt Müze Bilim ve Sanat Merkezi” olarak kullanılmak üzere restore edilecek.

Menemen Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Zafer Mahallesi’ndeki kilise binasının restorasyon ihalesini kazanan firmaya yer teslimi yapıldı.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Menemen Belediyesi Başkan Vekili Aydın Pehlivan, 1800’lü yıllarda yapıldığı belirtilen 1922’ye kadar Ermeniler tarafından kullanılan kilise binasının uzun yıllardır ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle harabeye döndüğünü kaydetti.

Tescilli bir yapı olan kiliseyi ayağa kaldırmak için oluşturdukları proje ile İzmir Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna ve İzmir Valiliğine başvurduklarını belirten Pehlivan, şu ifadeleri kullandı:

“Gerekli izinleri aldıktan sonra da ihalemizi gerçekleştirdik. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından da burayı Anıt Müze Bilim ve Sanat Merkezi olarak halkımızın hizmetine sunmayı düşünüyoruz. “

Türkiye Kültür Varlıkları Haritası’nda yar alan bilgilere göre 1869 yılında inşa edilen Ermeni kilise yıllar içinde önce depo sonra da ahır olarak kullanılmıştı.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+