​Ermenistan ve Azerbaycan birbirinin toprak bütünlüğünü tanıdı - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

10 Ekim 2022  

​Ermenistan ve Azerbaycan birbirinin toprak bütünlüğünü tanıdı -

​Ermenistan ve Azerbaycan birbirinin toprak bütünlüğünü tanıdı ​Ermenistan ve Azerbaycan birbirinin toprak bütünlüğünü tanıdı

Prag'da Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Fransa Devlet Başkanı Macron ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel arasında gerçekleştirilen toplantının ardından yazılı bir açıklama taraflarca kabul edildi. Ermenistan ve Azerbaycan birbirinin toprak bütünlüğünü tanıdı.

Ortak açıklama şöyle:

“Ermenistan ve Azerbaycan’ın Birleşmiş Milletler Anlaşması’na ve her iki ülkenin de birbirlerinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini resmen tanıdığı 1991 Alma Ata Deklarasyonu’na bağlılıklarını teyit ettiler. Bunun, sınır belirleme komisyonlarının çalışmaları için temel oluşturacağını ve bu komisyonların bir sonraki toplantısının Ekim ayı sonuna kadar Brüksel’de gerçekleşeceğini doğruladılar.

Ermenistan, Azerbaycan sınırında sivil bir AB misyonunun çalışma yürütmesini destekleme konusunda uzlaştı. Azerbaycan da bu misyonla ilgili olduğu ölçüde işbirliği yapmayı kabul etti. Misyon, Ermenistan’da Ekim ayından itibaren en fazla iki ay süreyle faaliyet gösterecek. Misyonun görevi güven inşa etmek ve raporlarıyla sınır komisyonlarına katkıda bulunmak olacaktır.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dörtlü görüşmeden sonra sonra yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın Azerbaycan sınırında bir Avrupa Birliği sivil misyonunun kurulmasını kolaylaştırmayı kabul ettiğini söyledi.

Macron, "Bu misyonun amacı güven oluşturmak ve raporları aracılığıyla sınır komisyonlarına katkıda bulunmak" dedi.

Misyonun Ekim ayınca çalışmaya başlaması bekleniyor.

Paşinyan'dan Twitter paylaşımı

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Paşinyan Twitter hesabından yaptığı açıklamada Prag'da, tüm bölgesel iletişim engellerinin kaldırılmasına ilişkin önerimizi bir kez daha teyit ettim. Azerbaycan yine olumlu yanıt vermedi. Tekrar ediyorum, Ermenistan egemenliğimize ve mevzuatımıza tam saygı göstererek tüm bölgesel iletişimlerin engellemesini kaldırmaya hazırdır." dedi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+