​Ermeni yer adlarının sahte Azerbaycanca versiyonları Google uygulamalarından kaldırıldı - Gündem
19 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

21 Ekim 2022  

​Ermeni yer adlarının sahte Azerbaycanca versiyonları Google uygulamalarından kaldırıldı -

​Ermeni yer adlarının sahte Azerbaycanca versiyonları Google uygulamalarından kaldırıldı ​Ermeni yer adlarının sahte Azerbaycanca versiyonları Google uygulamalarından kaldırıldı

"Tatoyan" Vakfı ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin (ANCA) ortak çabalarıyla, Syunik bölgesindeki toplulukların adlarının sahte Azerbaycanca versiyonları Google Haritalar ve Google Earth uygulamalarından kaldırıldı.

29 Eylül’de “Tatoyan Hukuk ve Adalet Merkezi Vakfı” Sisian sakinlerinden ihbar almıştı Google Haritalar ve Google Earth uygulamalarında Syunik’teki yer isimlerin değiştirildiğine ve Azerbaycanca uydurma isimleriyle adlandırıldığına dair.

Okullara, parklara ve meydanlara takma takma isimler verilmiş, Vorotan nehri “Bazarçay” olarak adlandırırken, bazı parklara “Atatürk” veya “Heydar Aliyev” isimleri uydurulmuştu.

Duruma müdahale ettikten sonra şimdi Google Harita ve Google Earht uygulamalarından bütün o sahte isimler kaldırılmıştır.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+