​Rus Türkolog: Ankara, NATO ile ABD`nin Ukrayna`yı sadece “Rusya`yı zayıflatmak” için kullandığına i - Gündem
19 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

26 Ekim 2022  

​Rus Türkolog: Ankara, NATO ile ABD`nin Ukrayna`yı sadece “Rusya`yı zayıflatmak” için kullandığına i -

​Rus Türkolog: Ankara, NATO ile ABD`nin Ukrayna`yı sadece “Rusya`yı zayıflatmak” için kullandığına i ​Rus Türkolog: Ankara, NATO ile ABD`nin Ukrayna`yı sadece “Rusya`yı zayıflatmak” için kullandığına ikna oluyor

Türkiye iki sandalyeye oturmaya çalışıyor: Bir yandan Rusya'ya daha bağımsız hale geldiğini, diğer yandan ABD'ye Rusya'nın Sovyet sonrası coğrafyadaki çıkarlarını baltaladığını gösteriyor. Böyle bir görüş Rusya-Ukrayna ihtilafına aktif diplomatik adımlarla iştirak eden Ankara’nın, kendi faaliyetlerini “samimi arabuluculuk” olarak tanımlıyor olsa bile aslında neyin peşinde olduğuna dair Ermenihaber.am'in sorusuna cevap olarak Rusya Dışişleri’ne bağlı Diplomasi Akademisi öğretim görevlisi, Prof. Dr. Vladimir Avatkov dile getirdi.

Avatkov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açıklamasına atıfta bulunarak, “Rusya ve Türkiye'nin Ukrayna konusundaki tutumları taban tabana zıt, ancak bu diğer tüm alanlardaki müzakerelerimizi engellemiyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin bir araya getirme yönündeki çabalarını değerlendiren Avatkov, “Türkiye, neredeyse her gün Vladimir Putin ile Kiev rejiminin liderini aynı masaya oturtmak istediğini açıklıyor. Son zamanlarda ise Ankara'dan bu aşamada bunun gerçekçi olmadığı yönünde daha makul düşünceler gelmeye başladı.” dedi.

Rusya'nın tutumunu giderek daha iyi anlayan Ankara’nın kendi yaklaşımını değiştirmeye başladığına dikkat çeken Rus Türkolog sözlerine şöyle devam etti:

“Ukrayna'da Bayraktar SİHA'ların daha az kullanıldığını görüyoruz, Ukrayna'ya destek konusunda Türkiye’nin daha nadir açıklamalarını görüyoruz. Türkiye, Türk Akım’da Rusya'nın verilerine göre Ukrayna'nın katılımıyla terör eylemlerinin hazırlandığını gördü. Türkiye, Rusya'nın tahıl koridoru anlaşması çerçevesinde teslimatlara müdahale etmediğini gördü. Türkiye, Rusya'nın yapıcı, Ukrayna'nın ise yıkıcı politika güttüğüne giderek daha çok ikna oluyor. Türkiye, NATO ile ABD'nin Ukrayna'yı sadece “Rusya'yı zayıflatmak” için kullandığına ikna oluyor.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+