Paylan’dan ‘Ermenistan ile ticaret’ çağrısı: Bu sınırı bir an önce açalım - Gündem
22 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Գիզկան

Gündem :

09 Kasım 2022  

Paylan’dan ‘Ermenistan ile ticaret’ çağrısı: Bu sınırı bir an önce açalım -

Paylan’dan ‘Ermenistan ile ticaret’ çağrısı: Bu sınırı bir an önce açalım Paylan’dan ‘Ermenistan ile ticaret’ çağrısı: Bu sınırı bir an önce açalım

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ticaret Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticaret fırsatına dikkat çekerek, “Bu sınırı bir an önce açalım. Bir fırsat penceresi var, barış için. İktidardaki Paşinyan bir irade ortaya koymuş durumda barış için ama biz bu iradenin elini tutmazsak, barış talepleri karşılık bulmazsa bu meseleler akamete uğrar” dedi.

Paylan, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a, Ermenistan sınırının neden hâlâ kapalı olduğunu sordu. Sınırın bir an önce açılması için çağrı yapan Paylan, şunları söyledi:

“Bir fırsat penceresi var, barış için. Şimdi, bu önyargıları kaldırma zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının birlikte kazanacağı bir dinamik yaratmalıyız. Savaşta hep beraber kaybettik. Şimdi hep beraber kazanma zamanı.

Memleketin, komşularıyla tüm sınırları açık. Ancak Ermenistan’la 30 yıldır sınırlar kapalı. Bir mazeret vardı sınırların kapalı olması ile ilgili, 2 yıl önce bu mazeret de ortadan kalktı. 2 yıldır sınırlar hâlâ kapalı. Neden açılmıyor bu sınır? Yalnızca üçüncü ülke vatandaşlarına açılması konusunda bir irade de vardı.

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’daydım. Oradan buraya doğru, buradan oraya doğru önyargılar var. Birbirine yakın iki halk, bin yıldan fazla süre bir arada yaşamış, ticaret yapmış, kardeşçe yaşamış iki halktan bahsediyoruz. Bu önyargılar nasıl kalkacak Sayın Bakan? Biz, ticaretin ilk gerçekleştiği ve kurumsallaştığı topraklarda yaşıyoruz. Siz biliyorsunuz, bu önyargılar nasıl kalkar? İki ülke arasında gerilim varsa sınırlar açılır, ticaret başlar, insanlar birbirini tanır.

Ermenistan 30 yıldır sınırları kapalı tutularak cezalandırıldı da peki doğu illerimiz cezalandırılmadı mı? Kars, Ardahan, Ağrı, Van… Trabzon, Rize limanları aktive edildi ya… Bunların çalışması için bu sınırları açmamız lazım.

Mademki merkez bir ülke olacağız; bir gözü batıda, bir gözü doğuda olan bir ülke olacaksak bu anlamda Ermenistan’ın anahtar bir ülke olduğunu düşünüyorum. Sizi bu konuda sorumluluğa davet ediyorum.

Bu sınırı bir an önce açalım. Bir fırsat penceresi var, barış için. İktidardaki Paşinyan bir irade ortaya koymuş durumda barış için ama biz bu iradenin elini tutmazsak, barış talepleri karşılık bulmazsa bu meseleler akamete uğrar. 90’larda da bu fırsat vardı, akamete uğradı. 2008’de de bu fırsat vardı, siz de çok iyi biliyorsunuz, akamete uğradı. Şimdi de bir fırsat penceresi var. Şimdi zamanıdır diyorum. Şimdi, bu önyargıları kaldırma zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının birlikte kazanacağı bir dinamik yaratmalıyız. Savaşta hep beraber kaybettik. Azeriler de kaybetti, Ermeniler de kaybetti, hep beraber kaybettik. Şimdi, hep beraber kazanma zamanı. Bu açıdan hem Ermenistan’la hem Azerbaycan’la ilişkilerin normalleşmesi için ticaretin anahtar rolde olduğunu düşünüyorum. Sizi de kapıları bir an önce açmaya ve bu konuda sorumluluk almaya davet ediyorum.”

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+