​Ermenistan depreminin üzerinden 34 yıl geçti - Gündem
22 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

07 Aralık 2022  

​Ermenistan depreminin üzerinden 34 yıl geçti -

​Ermenistan depreminin üzerinden 34 yıl geçti ​Ermenistan depreminin üzerinden 34 yıl geçti

34 yıl önce 7 Aralık 1988 tarihinde o dönemde Sovyetler Birliği’nin bünyesinde bulunan Ermenistan’ın kuzeybatısı şiddetli bir depremle sarsılmıştı. Saat 11.41’de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem sonucunda Ermenistan’ın Spidak, Gümri, Vanadzor, Akhuryan, Stepanavan şehirlerde büyük kayıplar yaşandı.Deprem sonucu Ermenistan’ın ikinci kenti Leninakan (şimdiki adı Gümri) konut, sosyal ve üretim altyapısının yüzde 80’ini kaybetti.

Tahminlere göre depremin 5 dakika sonra meydana gelmesi durumunda çocuklar, okul binalarından çıkmış olacaklardı. Bu denli küçük bir gecikme birçok insanın yaşamını kurtarabilirdi. Fakat olayda 1.000 kadar çocuk hayatını kaybetti.

Yerel binalar (özellikle okullar ve hastaneler) depreme dayanamadı ve bu durum 20 binden fazla insanın yaşamına mal oldu.

Deprem sonucu Spidak kenti tamamıyla tahrip oldu, sanayi potansiyelinin yaklaşık % 40’ı devre dışı kaldı.

Bölgedeki çoğu hastanenin yıkılması ve soğuk hava nedeniyle kurtarma çalışmalarına hemen başlanamadı. Ermenistan hükümeti deprem sonrası normal yaşama dönüş için destek vermeyi öneren yabancı yardım ekiplerinin ülkeye girmelerine izin verdi. Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Mikhail Gorbachev gezisini yarıda keserek depremin etkilediği bölgeyi ziyaret etmek amacıyla Ermenistan'a döndü.

Uzmanların hesaplamalarına göre, yerkabuğunun çatlama hattında ortama çıkan enerji 1945 yılında Hiroşima’ya atılan atom bombasının 10 katı bir gücü ortaya çıkardı.

Spidak depremi sonucu yüzbinlerce kişi evsiz kaldı. Deprem sonucu 23 binden fazla insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Sovyetler Birliği'nde deprem büyüklüklerini ölçmek için kullanılan yöntem bugün için yeğlenen Richter ölçeği yönteminden farklıydı. Sovyet Ansiklopedisi'ne göre Spidak Depremi, Sovyet ölçeğinde 10 büyüklüğündeki "ağır yıkıcı" ve 11 büyüklüğündeki "yok edici" deprem türlerinin arasına karşılık gelmekteydi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+