​Laçin koridoru 48 saattir bloke edilmiş durumda, ABD ve AB açıklama yaptı - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

14 Aralık 2022  

​Laçin koridoru 48 saattir bloke edilmiş durumda, ABD ve AB açıklama yaptı -

​Laçin koridoru 48 saattir bloke edilmiş durumda, ABD ve AB açıklama yaptı ​Laçin koridoru 48 saattir bloke edilmiş durumda, ABD ve AB açıklama yaptı

Karabağ Enformasyon Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre sivil giyimli bir grup Azerbaycanlı, çevresel nedenleri gerekçe göstererek önceki gün (12 Aralık) sabah saatlerinde Stepanakert-Goris karayolunu trafiğe kapattı. Yol 48 saattir kapalı. Karabağ makamları ayrıca Azerbaycan'ın Karabağ'a gaz sevkiyatını durdurduğunu açıkladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, konuya dair bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şöyle dendi:
"Laçin Koridoru’nun kapatılmasına yönelik propaganda hazırlıkları aylar önce başladı ve bu provokasyonun Azerbaycan devlet yetkilileri tarafından Dağlık Karabağ’ı Ermenistan Cumhuriyeti’nden ve dolayısıyla dış dünyadan koparmak amacıyla düzenlendiği açıktır.

Bu operasyon sonucunda Dağlık Karabağ halkı serbest dolaşım hakkından mahrum edilmiş, Dağlık Karabağ gıda ve insani kriz tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır.

Ortaya çıkan durum, 9 Kasım 2020 tarihli üçlü açıklamanın 6. maddesi ile doğrudan zıtlık içindedir. Azerbaycan’ın bu davranışı, sadece Dağlık Karabağ halkının hak ve güvenliğini ele alma niyetinin olmadığını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda Bakü’nün Dağlık Karabağ’da etnik temizlik politikasının devam ettiğini bir kez daha gösteriyor."

Bakanlık şöyle devam etti: "Laçin Koridoru’nun kapatılması, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Ermenilerine karşı bir soykırım politikası benimsediği yönündeki birçok uyarılarımızın pratik ifadesidir. Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Dağlık Karabağ’daki temas hattında ateşkes rejimini dönem dönem ihlalleri ve provokasyonları Ermenilerin Dağlık Karabağ’daki varlık tehlikesini daha somut hale getiriyor."

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, "Azerbaycan’ın eylemlerinin büyük çaplı bir insani felakete yol açabileceği konusunda BM Güvenlik Konseyi, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı ve üye devletler de dahil olmak üzere tüm uluslararası toplumun acil dikkatini çekiyoruz. Dağlık Karabağ Ermenilerinin hak ve güvenliklerinin sağlanması için uluslararası mekanizmaların devreye girmesi gerekliliğini vurguluyoruz. Bu amaçla yakın gelecekte uluslararası ortaklarla istişarelere başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Karabağ makamları, Rus barışı koruma birliklerinin komutası ile temas halinde kalarak durumu düzenlemek için mümkün olan tüm önlemleri aldıklarını belirtiyor.


ABD ve AB'den açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price Twitter paylaşımında, Laçin Koridoru'nun kapatılmasının ciddi insani sonuçları olduğunu söyledi.

Price “Azerbaycan hükümetini koridorda serbest dolaşımı yeniden tesis etmeye çağırıyoruz. İlerlemenin yolu müzakerelerden geçiyor” dedi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Peter Stano da yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Aralık ayının başından bu yana Laçin koridoru çevresindeki çeşitli gelişmeleri ciddi bir endişeyle izlediğini söyledi.

Stano, "AB, Azerbaycan yetkililerini 9 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriye uygun olarak koridor boyunca hareket özgürlüğü ve güvenliğini sağlamaya çağırıyor. Bu tür hareket özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar yerel halk için ciddi sıkıntı yaratıyor ve insani kaygılar yaratıyor." dedi.

TASS ajansının haberine göre Rus barışı koruma güçleri komutanlığı, sivil araçların Laçin koridoru boyunca engelsiz hareketine devam etmesi için Azerbaycan temsilcileriyle görüşüyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hajiyev'e göre ise, Laçin yolu Azerbaycanlı protestocular tarafından değil, Rusya Federasyonu barış gücü birliği tarafından kapatıldı.

Hikmet Hajiyev'e göre, Azerbaycan sivil toplum temsilcileri "yağmalanmış doğal kaynakların yasa dışı taşınmasını engellemeye çalışıyor" ve diğer sivil araçların hareketine "müdahale etmiyor".

Rus barışı koruma birliğinin komutanlığı, haber bültenlerinde otoyolun "12 Aralık'ta Azerbaycan tarafından kesildiğini" söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde, "Rus barış gücü birliğinin komutanlığı, Stepanakert-Goris yolu boyunca sivil araçların engelsiz hareketini yeniden sağlamak için Azerbaycan temsilcileriyle görüşüyor." dendi.

12 Aralık'ta Azerbaycanlı sivil bir grup söz konusu yol üzerinde Rus barış gücü karakolunun karşısına çadır kurarak eylem başlattı. Grup, Karabağ'da bulunan bazı maden yataklarının işletilmesinin önlenmesini talep ediyor.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+