​Aydınlık Gelecek Beyoğlu grubu kendini tanıttı - Gündem
21 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

14 Aralık 2022  

​Aydınlık Gelecek Beyoğlu grubu kendini tanıttı -

​Aydınlık Gelecek Beyoğlu grubu kendini tanıttı ​Aydınlık Gelecek Beyoğlu grubu kendini tanıttı

Beyoğlu Üç Horan Vakfı yönetimi için aday olan listelerden Aydınlık Gelecek Beyoğlu grubu, seçmenlerle buluşma toplantısı düzenledi. Grup üyeleri Feriköy ve Samatya'ya sandık kurmayan Üç Horan yönetimini ve seçim tertip heyetini eleştirdi.

12 Aralık Pazartesi günü Feriköy Nazar Şirinoğlu Salonu’nda yapılan etkinliğe hayırseverler Aret-Monik Ergan, Hayk Arslanyan, Feriköy Surp Vartanants Kilisesi Vakfı Başkanı Manuk Öğer ve yönetim kurulundan üyeler, bazı kilise vakıf yöneticileri ve halk katıldı.

Katılımın yoğun olduğu tanıtım gecesinin moderatörlüğünü gruptan Rafi Süzme yaptı.

Grup üyesi Haçik Canel, Vakfın gayrimenkullerinin iyi değerlendirilmediğini söyledi. Her gün hesaplamalar yaptıklarını söyleyen Canel ‘Mevcut yönetim kurulunun gitmesi şart. Bu bir gerçek’ dedi.

Grubun başkan adayı Aksel Topalyan, konuşmasında kendi hayat hikayesi hakkında bilgiler verdi. Kendisinin aday olmasının toplumda merak uyandırdığını belirten Topalyan, “Haçik Canel teklif etti. İhtiyaç varsa koşarak giderim. Pek toplumun içinde değilim ama her türlü yardıma koşuyorum” dedi.

Seçimlere girme konusunda ailesi olmak üzere birçok kişiye danıştığını ve herkesin desteklediğini söyleyen Topalyan “Bu cemaati birleştirme konusunda Sarkis Çetinkaya (Ortaköy Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı) ışık saçtı. Toplumun birliğe ihtiyacı var. Toplumun egosu yüksek. Bunu bir kenara bırakıp koşa koşa gitme düsturu ile çalışmalara başladım. Hizmet edeceğiz. 5 yıl içinde bunu halledip yönetimi gençlere teslim edeceğim” dedi.

Grupta yer alan diğer adaylar kendilerini tanıttı. Şeyda Ergan Nanyan ‘Bütün gücümüz ile çalışmaya hazırız’ derken, Hagop Beştepe, geçmişte Beyoğlu Vakfı’na aday olan babası Murat Beştepe için başarmak istediğini belirterek toplumun seçimde oy kullanmasını istedi. Lena Yeniyorgan ‘gönül borcumu ödemek için gönülden adayım’ derken Aren Dadıroğlu ise “Seçimleri fırsat olarak görüyorum. 11 yıl Esayan’da okudum. Okul’un içine düştüğü durum bizi çok üzdü. Bu zor günde okula ve vakfa sahip çıkmak için Aydınlık Gelecek grubundayım. Bundan dolayı da çok mutluyum. Burada ego yok. Herkes almaya değil vermeye geldi. Birlikte başaracağız” dedi.

Ayk Nalbantkazaroğlu “Buradaki amaç Beyoğlu’ndaki tek adam yönetimini bitirmek. Halkın olanı geri vermek istiyoruz. Biz Tokatlıyan Han’ın bir odasından, kameralardan Okul’u, Kilise’yi ve mezarlığı (Şişli Ermeni Mezarlığı) izleyen yönetim olmayacağız. Bizi halkın içinde göreceksiniz. Feriköy ve Samatya’ya sandık koymayanı biliyoruz, çünkü korkuyorlar. Korkmakta da haklılar çünkü biz geliyoruz” dedi.

Nevzat Demirci, Beyoğlu Vakfı’nın toplumdan uzaklaştığını gördüklerini ve ‘karanlık’ bir grup tarafından yönetildiğini öne sürerek oy istedi. Sayat Kevork Gürün, okulun kurucusu Esayan Kardeşler’e, okul müdürlerine ve Lusavoriç Korosu’na minnet borcu olduklarını belirtti. Zare Karakaş spor alanında katkı vermek için gruba dahil olduğunu, Kami Çankırı grup olarak ilk amaçlarının gençleri desteklemek olduğunu, Taşkın Özdemir ise 30 yıllık mesleki tecrübesini gruba ve topluma aktaracağını vurguladı.

Tekrar söz alan Rafi Süzme, toplumun desteğini bekledikleriri söyledi. Üç Horan Seçim Tertip Heyeti’nin Feriköy ve Samatya’ya sandık koymama bunun yerine Eyüp'e sandık koyma kararına değinen Süzme, “Geçmişte Ermeniler Eyüp’te yaşıyordu ama şimdi oralarda yaşayan Ermeni yok. Biz hakkımızı istiyoruz. Seçimlerde Esayan ile Ortaköy Kilisesi’ni zorlayacağız. 25 Aralık tarihinde çifte Noel kutlaması olacak. Burada kazanan ve kaybeden olmayacak. Mevcut yönetimi değiştirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Haçik Canel, mevcut Başkan Simon Çekem’in, yönetmeliğin verdiği yetkiyle seçim tertip heyeti oluşturduğunu ancak bunun etik olmadığını söyledi. Heyet’e oluşan baskılar sonucu 5 farklı semte sandık koyulduğunu söyleyen Canel, “Her adım seçmenin katılımını azaltıcı ve işini zorlaştırıcı şeyler. Devlet büyükleri bunu dikkate alıyor. Düzeltiliyor fakat zaman azalıyor. Henüz Feriköy ve Samatya’ya sandık konmadı ama üzerlerinde ağır baskı var. Seçmen sabırlı olacak. Gerekirse oy kullanmak için 5 saat bekleyin” dedi. Canel, sandık konusunda çok sayıda dilekçelerin verildiğini, olayın yargıya taşınabileceğini söyledi.

Toplantıda dinleyiciler tarafından gruba öneriler yapıldı. Grup üyeleri, seçmenin işlerini kolaylaştıracak her şeyi yapacaklarını söyledi.

Başkan adayı Aksel Topalyan, son olarak “Seçim tertip heyeti nasıl böyle bir şey yapar? Ankara’ya gittim, derdimizi anlattım. Seçime yakın sürede anahtar liste sözü aldık. Ben akıl vermemek için buradayım. Ben bu ekiple seçime gideceğim” diye konuştu.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+