​Ermeni Mezarlığı’nda 60 yıl sonra ilk tören - Gündem
20 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

01 Şubat 2023  

​Ermeni Mezarlığı’nda 60 yıl sonra ilk tören -

​Ermeni Mezarlığı’nda 60 yıl sonra ilk tören ​Ermeni Mezarlığı’nda 60 yıl sonra ilk tören

İstanbul'da Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojmanında çıkan yangında hayatını kaybeden Fehim Atsup, Mardin'in Derik ilçesinde toprağa verildi. Kale Mahallesi'ndeki Ermeni Mezarlığı'nda 60 yıl sonra ilk kez tören düzenlendi.

İstanbul Beyoğlu’ndaki Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi’nin 3 katlı lojmanında, 23 Ocak’ta çıkan yangında Fehim Atsup (75) ile Josephine Ekmekçioğlu (78) hayatını kaybetti.

Surp Pırgiç Ermeni Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Daniel Atsup’un amcası olan Fehim Atsup için Kocamustafapaşa’daki Surp Kevork Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törenin Atsup’un cenazesi, vasiyeti nedeniyle defnedilmek üzere Mardin’in Derik ilçesine getirildi. 3 çocuk babası Atsup, Kale Mahallesi’ndeki Ermeni Mezarlığı’nda, Hatay’dan gelen papaz Yahya Tabaş’ın Türkçe ve Ermenice dualarıyla toprağa verildi.

DERİK HALKINA VERİLEN BİR ŞEREFTİR
Törene katılan Derikli araştırmacı-yazar Eyyüp Güven, 60 yıla yakındır Ermeni Mezarlığı’na cenaze gelmediğini belirterek, “1970’ten sonra yapılan göçler sonucu burada kalanlar defnedilmiş. Onun dışında ise başka bir yerden getirenler yoktur. Bütün Derik halkı, buradaki cenazeye sahip çıkmıştır. 50 yıldan fazla bir sürede ilk defa böyle bir misafirin gelmesi, bizim için misafirlikten ziyade Derik halkına verilen bir şereftir” dedi.

YUVAMIZA DÖNDÜK
Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Daniel Atsup da “Amcam yangından çıkan dumandan zehirlenerek vefat etti. Çok üzüldük ama yapacak bir şey yok. Takdir öyleymiş. Onun isteği üzerine buraya getirdik. Amcam 75 yaşındaydı. Özellikle hepimize vasiyeti vardı. ‘Öldüğüm zaman beni Derik’e götürün’ demişti. Cenaze merasimi için buraya geldik. Derik halkına teşekkür ediyoruz. Çok ilgilidirler, çok candan davrandılar. Hepsi için ne desek az. Bu vesileyle tekrar yuvamıza geri döndük” diye konuştu.

BU TOPRAKLARDA BÜYÜDÜ
Papaz Yahya Tabaş ise “Onu kendi toprağına emanet etmeye geldik. Öyle ki bu toprakları çok sevdi, bu topraklarda büyüdü. Gençliğini verdi ve o toprak kendisini buraya geri çağırdı. Öyle ki burada çok güzel günler geçirmişti. Belki burada bizim Ermeni halkımız olarak cemaatimiz kalmadı ama onun sevdiği komşuları, arkadaşlıkları, dostlukları burada” dedi.

Bu haber sozcu kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sozcu) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sozcu). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+