​Ermenistan Demokrasi Endeksi`nde 7 basamak yükseldi - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

03 Şubat 2023  

​Ermenistan Demokrasi Endeksi`nde 7 basamak yükseldi -

​Ermenistan Demokrasi Endeksi`nde 7 basamak yükseldi ​Ermenistan Demokrasi Endeksi`nde 7 basamak yükseldi

İngiltere merkezli Economist dergisinin araştırma ve analiz birimi "Economist Intelligence Unit" 2022 yılının en demokratik ve antidemokratik ülkelerini sıraladı.

Raporda puanlama kriterleri seçim süreci ve çoğulculuk, hükümetin işleyişi, siyasal katılım, demokratik siyasal kültür ve sivil özgürlüklerin yer aldığı beş başlık üzerinden hesaplanıyor. Listede ülkeler aldıkları puanlara göre "tam demokrasi" ,"kusurlu demokrasi", "hibrit (melez) rejim" ve "otoriter rejim" olarak sınıflandırılıyor.

Raporda Ermenistan, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi “hibrit rejim” içerisinde yer alırken, demokrasi endeksi ile bölge ülkeleri, Gürcistan, Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve İran arasında birincidir.

Bölge ülkeleri arasında Gürcistan 90. sırada yer alırken, Türkiye 103., Azerbaycan 134. ve İran 154. sırada yer alıyorlar. Batı Afrika ülkesi Gambiya 4.47 puanla Türkiye'nin bir basamak üzerinde 102'inci sırada yer aldı.

Listede Norveç birinci sırada yer aldı.

Rapora göre dünya nüfusunun yüzde 45.3'ü bir çeşit demokrasiyle yönetilen ülkelerde, geri kalan yüzde 36.9'lık kesim ise otoriter rejimlerin yönetimi altında yaşıyor. Raporda "Bir önceki yıla göre sadece 0,01'lik bir artışla 10 üzerinden 5.29 olarak hesaplanan küresel puan, 2016'da başlayan ve olası görünen demokratik durgunluğun tersine dönmesinden çok durgunluğu temsil ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Raporda Covid-19 pandemisinde baskıcı önlemler alan Çin'in demokrasi puanının 10 üzerinden 1,94'e, yani endeksin başladığı 2006'dan bu yana en düşük düzeye indiği belirtilirken, Rusya'nın 2022'de tüm dünyada en fazla demokratik gerileme yaşayan ülke olduğu ve 22 basamak gerileyerek listenin 146'ıncı sırasına gerilediği açıklandı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+