​Ruben Rubinyan: Komşular birbirine yardım etmeli - Gündem
19 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

14 Şubat 2023  

​Ruben Rubinyan: Komşular birbirine yardım etmeli -

​Ruben Rubinyan: Komşular birbirine yardım etmeli ​Ruben Rubinyan: Komşular birbirine yardım etmeli

Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi süreci Özel Temsilcisi Ruben Rubinyan, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Ermenistan'ın Türkiye'ye arama ve kurtarma ekibi ile yardım malzemesi göndermesine dair açıklamalarda bulundu.

Rubinyan, "Biliyorsunuz Ermenistan-Türkiye ilişkileri yüz yıldır çok karışık ve sorunlarla dolu. Ancak ülkelerimiz komşu ve bir insani felaket karşısında Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin şimdiki veya geçmişteki durumundan bağımsız olarak komşular birbirine yardım etmeli." açıklamasını yaptı.

1999 yılındaki Gölcük depreminde de Ermenistan'ın yardım gönderdiğini hatırlatan Rubinyan, "Eğer bu bölgede gerçekten barış ve istikrar istiyorsak diğer taraflardan da adımlar geleceğini umarak biz de adımlar atmalıyız. Ancak burada öncelikli olan insani yardımdır. Maalesef hem Türkiye'de hem de Suriye'de deprem nedeniyle Ermeni asıllı vatandaşlardan da ölenler oldu" dedi.

Rubinyan, uluslararası basında yapılan yardımların ilişkilerin normalleşmesine yardım edebileceğine dair yorumları değerlendirerek, felaket sonucunda sürecin kesintiye uğrayacağını düşünmediğini ancak normalleşmenin hızlanıp hızlanmayacağını zamanın göstereceğini belirtti.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Ermenistan yardımının Türkiye'ye aktarılması maksadıyla sınır kapısı 35 yıl sonra açılmıştı.

Öte yandan, depremzedeler için Ermenistan'da hazırlanan 5 tır dolusu yardım malzemesiyle ülke heyeti, sınırdaki Alican Köprüsü'ne gelmişti. Ermenistan heyeti, resmi işlemlerin ardından deprem bölgesine hareket etmişti. Alican Sınır Kapısı, son olarak 1988'de Ermenistan'da yaşanan depremde kullanılmış, Türk Kızılay tarafından toplanan yardımlar buradan geçirilerek afet bölgelerine gönderilmişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+