​Rusya Büyükelçiliği, Sumgayit`te Ermenilere yönelik katliamın 35. yıldönümü münasebetiyle taziyeler - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

01 Mart 2023  

​Rusya Büyükelçiliği, Sumgayit`te Ermenilere yönelik katliamın 35. yıldönümü münasebetiyle taziyeler -

​Rusya Büyükelçiliği, Sumgayit`te Ermenilere yönelik katliamın 35. yıldönümü münasebetiyle taziyeler ​Rusya Büyükelçiliği, Sumgayit`te Ermenilere yönelik katliamın 35. yıldönümü münasebetiyle taziyelerini iletti

Rusya’nın Ermenistan Büyükelçiliği Facebook sayfasından paylaşımda bulunarak Sumgayit pogromunun 35'inci yıldönümüne değindi.

Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"Bugünlerde Sumgayıt faciasını üzüntüyle anıyoruz. Bu geçmiş olayların hatırası, gelecekte tekrarlanma olasılığını ortadan kaldırmayı amaçlayan çabalar için bir teşviktir."

Hatırlanacağı üzere 1988 Şubat ayının son günlerinde Sumgayıt'ın Ermeni nüfusu vahşice katledildi ve işkence gördü. 26 Şubat'ta Sumgayıt merkez meydanında başlayan Ermeni karşıtı mitinglerde açıkça şiddet çağrısında bulundu. 27 ve 28 Şubat'ta mitingler şiddet girişimlere dönüştü. Metal çubuklar, baltalar, çekiçlerle silahlanmış Azerbaycanlılar, Ermenilerin evlerine girip onları öldürdüler. Bundan sonra kurbanlara benzin döküldü ve ateşe verildi. Ermeni pogromları organize edildi, faillerin elinde önceden belirlenmiş kurban listeleri ve adresleri vardı.

1990 yılına kadar sadece Bakü'de yaklaşık 300.000 Ermeni yaşıyordu. 1988-1990 Azerbaycan'daki etnik temizlik sonucunda yaklaşık yarım milyon Ermeni ülkeden göç etti, bir kısmı diasporaya katıldı ve yarısından fazlası Ermenistan'a yerleşti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+