Türkiye`nin tek Ermeni köyü Vakıflı: Hatay`ımızı istiyoruz - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

13 Mart 2023  

Türkiye`nin tek Ermeni köyü Vakıflı: Hatay`ımızı istiyoruz -

Türkiye`nin tek Ermeni köyü Vakıflı: Hatay`ımızı istiyoruz Türkiye`nin tek Ermeni köyü Vakıflı: Hatay`ımızı istiyoruz

Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı'nın muhtarı Berç Kartun, depremin maddi hasara neden olduğunu belirterek, "Hatay'ımızı geri istiyoruz" dedi.

HATAY - Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı, bölgeyi vuran yıkıcı depremlerden etkilendi. Özellikle Hatay merkezli 6.4'lük depremin ardından köyde bulunan 40 taş evden 30'u ağır hasar gördü.

'ÇOCUKLARI VE YAŞLILARI İSTANBUL'A GÖNDERDİK'
Vakıflı köyü muhtarı Berç Kartun, can kaybı yaşamadıklarını ancak maddi kayıplarının çok olduğunu söyledi. Depremin ardından Ermeni cemaatinden çok sayıda insanın ve Türkiye Ermenileri Patrikliği'nin kendilerine yardımda bulunduğunu aktaran Kartun, "Çocukları ve yaşlıları İstanbul'a gönderdik. Köyde kalanlar çadırda barınıyor" dedi.

'BAHÇELER, EVLER AĞLIYOR'
Vakıflı köyü turistik olarak dikkat çeken bir bölge... Köyde aynı zamanda üretim yapan Vakıflı Köyü Kadın Kolları El Yapımı Ürünleri adlı bir kooperatif de yer alıyor. Depremle birlikte üretimin durduğunu belirten Kartun, "Bahçelere gidiyoruz, bahçeler ağlıyor. Eve gidiyoruz, evler ağlıyor. Bahar geldi ama çalışamıyoruz. İş yapma gücümüz kalmadı" ifadelerini kullandı.

'TARİHİ YERLERİ HALKA KAVUŞTURMALIYIZ'
Hatay'ın medeniyetler şehri olduğuna vurgu yapan Berç Kartun, bölgede birçok etnik ve inançtan grubun yaşadığını belirterek, "Hatay'ın eski halini alması için gerekenin yapılmasını bekliyoruz. Tarihi yerleri bir an önce halka kavuşturmamız lazım. Hatayımızı tekrardan istiyoruz" dedi

Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+